Categories: Zdraví

Diagnóza astma. Aby se vám dobře dýchalo v létě i v zimě.

Můžete mít astma, aniž by jste to věděli ? Třetina českých astmatiků o tom ani neví. Jen se jim hůř dýchá, hvízdá to v nich, píská, mají pocit, že s jejich dechem není něco v pořádku – ale, už si zvykli. Celkově se odhaduje počet lidí s astmatem v České republice na 800.000 lidí.

Jestli k nim patříte se dozvíte až po lékařském vyšetření. Během něho se vás paní doktorka podrobně vyptá na rodinnou anamnézu, absolvujete vyšetření kolik vzduchu se vám vejde do plic a jak rychle ho dokážete vydechnout, zátěžové a alergologické testy a pak teprve víte, na čem jste.

Jistou útěchou může být, že astma stejně jako alergie je nemocí bohatého světa. V chudých zemích se prakticky nevyskytuje. Z toho vychází tzv. hygienická hypotéza vzniku astmatu. Podle ní je na vině téměř sterilní prostředí, ve kterém děti vyrůstají. Nevytvoří si kompletní přirozenou imunitu a reagují pak neadekvátně na naprosto běžné podněty.

Při svém terénním výzkumu to potvrdil i Prof. Dr. Obert. Lidé si při úklidu Hylou vytvářejí optimální prostředí, kde se jejich imunita může rozvíjet a zesílit. Pak se přestaly , podle jeho výzkumu, i při silné stresové zátěži dostavovat záchvaty. Potvrdil tedy Hylu jako zdravotní prostředek pro lidi s astmatem.

Proč si lidé s astmatem pořizují vodní vysavač Hyla ?

Chtějí výdrž a odolnost. Astma je nemoc na celý život. Používání přístroje Hyla lidem s astmatem zajišťuje zdravé domácí podmínky na více než 25 let. To už je v ČR ověřeno, Hyly dokonce přechází přes generace.

Nepotřebuje žádný spotřební materiál. Hyla čistí vzduch systémem voda – samočistící rotační separátor. Nemá žádné filtry, ani sáčky, nic, co se musí měnit.

Je multifunkční. Vyperte si s ní vzduch, zbavíte matraci roztočů, perfektně vytřete podlahu. Nepotřebujete deset mašinek. Stačí jedna malá a výkonná.

Astma bronchiale. Nemoc nebo syndrom ?

Astma je soubor určitých příznaků. Projevuje se neinfekčním alergickým nebo nealergickým zánětem sliznice průdušek. Je provázený záchvatovitým kašlem a dušností. Ale proč se tento zánět u některých lidí rozvine a u jiných ne, nikdo neví.

Zánět způsobuje stažení průdušek, jejich otok a tvorbu hlenu. Proto se lidem s astma špatně dýchá hlavně při výdechu.

Neléčený zánět (bronchitida) může v průduškách způsobit trvalé změny k horšímu, které nejdou opravit. Vytvoření vrstvičky vaziva pod sliznicí průdušnice, případně zbytnění hladké svaloviny kolem průdušky způsobí její trvalé zúžení.

Astma se nedá vyléčit. Ale správně vedená léčba až v 90% zbaví lidi nepříjemných příznaků, takže mohou vést plnohodnotný život. K tomu je potřeba celoživotně nebo dlouhodobě:

  • užívat léky, nejčastěji pomocí inhalací
  • omezit styk s alergeny
  • udržovat se v dobré psychické kondici

Co spouští záchvat astmatu

Astma je často spojeno s atopickým ekzémem a alergiemi, takže se příčiny záchvatu astmatu v sezóně mění. Jako celoroční spouštěč, stejně jako u lupénky, zůstávají infekce, znečištěné ovzduší, nezpracovaný stres a deprese.

Akutní záchvat astmatu u člověka poznáte podle výrazné dušností, vydává sípavé zvuky, lapá po dechu, je vyděšený a má pocit tlaku na prsou. Správný postup při první pomoci najdete zde

Jaro, léto – pylová sezóna

Je dobré začít u pylového kalendáře, tedy co, kdy a kde kvete. Pyl je velmi lehký a dostane se všude. Nemusíte reagovat jen na sklizeň sena, aby jste dostali sennou rýmu.

Pyly nejefektivněji zlikvidujete odsáním do vodního vysavače. Tam se namočí a s vodou je vylijete.

Pokud používáte klasický filtrový vysavač, zachytí se jich sice většina na filtrech, ale pokud filtry neodstraníte hned po vysávání, zůstanou tam jako zásoba alergenu na další období. A pravidelná výměna filtrů, nejenom sáčků, vymývání vnitřku vysavače, to chce čas a peníze.

Vysávejte pravidelně i oblečení a auto. Pravidelně také na konci pylové sezóny zkontrolujte filtry na rekuperační a vzduchotechnické jednotce, pokud máte pasivní dům.

Podzim, zima – sezóna roztočů a plísní

Alergeny domácího prachu začnou více působit, když se na podzim ochladí. Přestaneme větrat ( teplo), takže se zvýší koncentrace jak plísní , tak i roztočích exkremetů. Obojí je hlavním spouštěčem alergie na domácí prach.

Roztoči žijí hlavně tam, kde je teplo a vlhko. Tedy ne v koberci nebo závěsech. Nejvíc jich je v matraci a sedačkách. Jak je odtamtud efektivně dostanete?

Stačí při každé výměně ložního prádla vysát matraci a sedačky pořádným klepačem. Tím si zajistíte odstranění velké části staré kůže, která je tam napadaná. A jednou za dva až tři měsíce udělat vakuování, které spolehlivě bez chemie vyhubí většinu roztočů. Přesný návod máte připravený tady.

Plísně se v zimě šíří z vlhkých prostor – koupelen, sušáren nebo když sušíte prádlo v bytě. Druhým častým zdrojem jsou chyby v konstrukci domu, díky kterým vznikají studená místa. V rohu, nad okny, špatně zateplené venkovní zdi – tam všude může kondenzovat vzdušná vlhkost a růst plíseň.

Když chcete odstranit plísně, tak se hodí zakoupení sušičky, ošetření studených míst protiplísňovým nátěrem a odstranění konstrukčních vad, pokud je to možné. Parní čističe je sice lokálně mohou odstranit, často ale dochází k jejich rozfouknutí dál do bytu.

Zvířecí alergeny z koček, psů a jiných chlupatých mazlíků můžete odstranit vysáváním jejich kožichů a pravidelným vyčesáváním. Odsávané nástavce na to jsou.

Chcete předejít vzniku astmatu ?

Začněte před narozením

Pokud astma v rodině už máte nebo je dokonce v rodinách obou rodičů, tak na tom začněte pracovat brzy, protože je zvýšená šance, že ho dítě bude mít také. Ale strach a obavy jsou jedním ze spouštěcích faktorů, takže je to jen možnost :-). Mámy jsou v tomto případě nejdůležitější.

  • Alespoň 3 měsíce před početím dítěte by měly přestat kouřit.
  • Perte si doma vzduch Hylou, aby jste odstranily jemné částice ze spalin aut a mikroplasty ze vzduchu. Zvlášť pokud bydlíte blízko silnice.
  • Pokud je to možné, vyhýbejte se rizikovým faktorům způsobující znečištění vzduchu. Do toho se počítají také parfémy, laky na vlasy, kouř z cigaret a čistící prostředky.
  • Během těhotenství vynechte při onemocnění paracetamol. Podle posledních studií zvyšuje riziko vzniku astmatu u dětí. Aspirin a paralen také, ty mají vliv na játra a poškození mozku.

Vliv čisticích prostředků na vznik astmatu je kritický zejména první půl rok po narození dítěte.

Připravte i svůj domov

V přípravě nového domova vám může pomoci vodní vysavač Hyla. Pomocí něho vytvoříte optimální prostředí. Dostatečně čisté, ale zároveň plné podnětů pro zdravý rozvoj imunity. To už si vyzkoušely generace lidí – k prospěchu svému i svých dětí.

Kniha Dech James Nestor

Trénujte správný způsob dýchání

Už před mnoha tisíci lety lidé objevili a rozvinuli dýchací techniky, které jim pomáhaly. V padesátých letech minulého staletí ale nastala doba prášková a většina ověřených technik byla “zapomenuta”. Na výuce správné techniky dýchání prostě tolik nevyděláte jako na práškách. Podívejte se do knihy Jamese Nestora Dech.

Autor sám trpěl dýchacími problémy. Hledal a zkoušel různé dechové techniky víc než 10 let a svoje závěry a doporučení shrnul v této knížce. Jsou vyzkoušené a nic nestojí.

Jak můžete předcházet astmatickým záchvatům.

  1. Poslouchejte svého pana doktora / paní doktorku) a svoje tělo. Astma je nemoc na celý život a lékaři ji umí, za určitých podmínek, jen uspat. Dodržujte jejich doporučení.
  2. Pracujte na posílení své psychické odolnosti. Alergie a astma je záležitost také psychosomatická, nebo možná z hlavní části. Začněte meditovat (bez vonných tyčinek), choďte do kostela, způsobů je mnoho-najděte si ten svůj. Například meditace vipassana vede rychle k cíli. Hlavně se neutápějte v depresi, že máte astma.
  3. Hýbejte se a otužujte. Jóga, vytrvalostní sporty jako běh nebo chůze, plavání v chladné vodě. Všechno, co vám může přirozeným způsobem zvýšit imunitu, se hodí. Pamatujte, není špatné počasí. Je jen špatně oblečený člověk.

Proč si lidé s astmatem pořizují vodní vysavač Hyla ?

Výdrž a odolnost. Astma je nemoc na celý život. Používání přístroje Hyla lidem s astmatem zajišťuje zdravé domácí podmínky na více než 25 let. To už je v ČR ověřeno, Hyly dokonce přechází přes generace.

Nepotřebuje žádný spotřební materiál. Hyla čistí vzduch systémem voda – samočistící rotační separátor. Nemá žádné filtry, ani sáčky, nic, co se musí měnit.

Je multifunkční. Vyperte si s ní vzduch, zbavíte matraci roztočů, perfektně vytřete podlahu. Nepotřebujete deset mašinek. Stačí jedna malá a výkonná.