Nejjednodušší způsob, jak mít doma čistý vzduch, je přestat si ho znečišťovat. Doma máte rozhodnutí ve svých rukou. Přemýšlejte o tom co děláte, aby doma všichni dýchali čistý vzduch a ne jedovatý koktejl prachu! Už jste vyřadili z provozu největší domácí špinič vzduchu -klasický vysavač – a máte Hylu?
Zmáčknutím čudlíku na lahvičce s lakem na vlasy do vzduchu vypustíte oblak velmi jemného aerosolu. Obsahuje z 90 % ethanol jako rozpouštědlo, zbytek jsou umělé pryskyřice a vosky tvořící na vlasech lesklý film.
Mikro kapky laku letí až 5 metrů daleko a ve vzduchu zůstanou přes 12 hodin, jak se ukázalo při výzkumu v Brně.
Minimálně v těhotenství by jste měly používání laků a deodorantů ve spreji omezit. To samé platí i pro tatínky.
Většinou se používá do podpaží kvůli omezení pachu. Zápach vzniká bakteriálním rozkladem organické hmoty, většinou bílkovin obsažených v potu. Takže méně potu – méně zápachu. Proto je najdete také jako antiperspiranty.
Běžné deodoranty obsahují soli hliníku ( Aluminium chlorid a Aluminium chlorhydrat), které blokují produkci potu přímo v potních žlázách. Také v nich najdete parabeny, parfém a alkohol .
Pokud používáte tuhý deodorant, ohrožujete pouze sebe. U žen jeho používání může zvýšit nebezpečí rakoviny prsu, protože hliník působí na pokožku dlouhou dobu. Samozřejmě se vstřebává do těla.
Při rozstřikování deodorantu a jeho vdechování ale trpí celá rodina. V mozku osob s Alzheimerovou chorobou, které často používaly deodorant, se při výzkumech shrnutých WHO našlo větší množství hliníku.
Po použití záchodu je někdy pro dalšího obyvatele náročné i jen vstoupit. Proto má hodně lidí po ruce vůni ve spreji nebo přímo automatický osvěžovač. Žádné osvěžovače a rozstřikovače ale nemohou nahradit správné hygienické návyky.
V automatických osvěžovačích často vůni z lahvičky vytlačuje butan. Krom hořlavosti se tento plyn vyznačuje schopností vytěsňovat v těle kyslík, takže může způsobit laryngospasmus, ospalost a srdeční arytmii. Proto rozstřikovače vůně výrobci doporučují používat pouze v dobře větraných prostorách.
Trápí vás doma nežádoucí zápach? Nejdříve odstraňte jeho zdroj a teprve potom do čistého vzduchu přidejte vůni. Dávejte si pozor, ať v místnosti s rozprašovačem vůně nejste moc dlouho. Některé domácí parfémy a vůně mohou způsobit vysušení a praskání kůže. Představte si , co vám dělají s plícemi.
Za bezpečnější se považují difuzéry s vodou jako je třeba HYLA AERA, případně ty se dřevěnými tyčinkami. Vůně můžete přidat i do zvlhčovačů.
Kouření cigaret znečistí vzduch stejně jako spalování odpadků ve starých kamnech s děravým komínem. Do vzduchu se dostane velké množství rakovinotvorných látek, dehtu a velmi jemných částic, které se vznáší dlouhou dobu.
Horší než samotné kouření je fakt, že kuřák nutí inhalovat kouř všechny okolo. Dětem a partnerovi vytváří závislost na nikotinu, protože kouří pasivně. Oslabuje jejich imunitu, což se často projeví výskytem astmatu, alergií nebo laryngitidy.
Pokud si kuřák myslí, že si zapálí a nikdo nic nepozná, protože vyvětral, je na omylu. Ze svého dýchacího ústrojí vydechuje produkty kouření ještě půl hodiny potom, co si zapálil.
Z hlediska pasivního kouření je pro okolí lepší kouřit nebo vapovat elektronické cigarety. Řada čerstvých obětí inhalace “vitamínů” ale i tady vede k opatrnosti.
Také buďte opatrní topíte kamny, krbem nebo krbovými kamny. Jak v nich správně topit, aby jste si bezpečně užili teplo, najdete tady.
Každý vysavač s filtry funguje jako cedník. Je jedno jestli je stojací, na baterie, malý, velký, s obřím příkonem nebo úplně tichý. Při úklidu prostě stoupá prašnost a můžete mít i typ s HEPA filtrem pro alergiky.
Klíč je ve správném postupu při úklidu a samozřejmě ve vodním vysavači Hyla.