Uhlíkový versus bezuhlíkový motor ve vodních vysavačích.
5 roky ago
Ve vodních vysavačích s rotačním separátorem je jediná věc, která se točí. Motor. Na jeho životnosti závisí životnost celého stroje. A také návratnost vaší investice. Podívejte se na recenze – Hyly vydrží více než 20 let. A proč ?Protože si vždy kupujete kvalitu.
Rozdíly mezi motorem s uhlíky a invertorovým motorem bez uhlíků, který vám slouží v Hyle
Klasický elektromotor s uhlíky
Většina firem používá klasický motor s uhlíky. Je to osvědčené a nejlevnější řešení, za které ale ve vodním vysavači zaplatíte až 30.000,- Kč a dostanete jen 2 roky záruku. Vyplatí se vám to jako zákazníkovi?
Jak funguje klasický elektromotor s uhlíky ve vysavači
Na rotoru(kotvě) jsou navinuté cívky a pro jeho rozběhnutí je v magnetickém poli statoru potřeba střídat směr proudu procházející cívkami. Proto je na komutátoru přerušovaný kroužek tvořený kontakty od jednotlivých cívek rotoru. Takže střídání směru proudu je řešeno jednoduše mechanicky.
Přenos proudu do komutátoru mají právě na starosti uhlíky nebo kartáče. Jak název napovídá, jsou běžně vyráběné z upraveného grafitu a pružiny je přitlačují na komutátor. Všimněte si obroušení komutátoru právě od uhlíků.
Nevýhody uhlíkových elektromotorů
Životnost je omezena systémem uhlíků ( kartáčů) na 500 až 1000 provozních hodin, při extrémním zatížení i méně než 100 hodin
Při častých změnách režimu regulací otáček ( na vašem vysavači je kolečko, aby jste mohli “přidat výkon”) se rychleji opotřebovává komutátor a zkracuje se životnost motoru.
Mají vyšší tepelné ztráty
Mají nízkou účinnost15-25% Zejména při rozeběhu díky počátečnímu odporu ve vinutí, třením uhlíků ( kartáčů) a ztrát vířivými proudy
Potřebují pravidelnou údržbu a kontrolu kontrolu, jestli uhlíky správně přenášejí proud do komutátoru( správný kluzný kontakt)
Vzhledem k cívkám v rotoru je obtížné rotor správně vyvážit. Časem se nevyváženost při vysokých otáčkách může projevit vibracemi. Vy to vnímáte jako zvýšení hlučnosti vysavače až ke zvuku startujícího letadla. Uvnitř vibrace sníží životnost ložisek motoru a komutátoru.
Úsporný motor bez uhlíků je tu pro vás
Jako technologický lídr v oblasti vodních vysavačů se separátorem Hyla dodává svým zákazníkům to nejlepší, co je možné. Ekodesign motorů Hyly splňuje takové požadované parametry, které vstoupí v platnost možná za deset let. Proto je také držitelem titulu Nejinovativější firma roku společnosti PlusXaward. Záruka je 5 let s možností prodloužení.
Jak pracuje invertorový (bez uhlíkový) elektromotor
Na rotoru jsou perfektně vyvážené permanentní magnety, žádné vinutí. Proto se bezuhlíkovému motoru také lidově říká magnetický motor. Stator má pevné vinutí a přepínání směru proudu řídí elektronická jednotka v naprosto přesném čase podle momentálního požadovaného výkonu motoru. Od řídící jednotky má další přezdívku digitální motor. Jinak v něm nic digitálního není.
Víc než 20 let budete šetřit za elektřinu. Při vysávání spálíte méně proudu – při vyšší účinnost až 75% potřebuje při maximálním výkonu pouze 730 watů a při režimu čištění vzduchu pouze 200 Watů při stálém průtoku vzduchu 2500 litrů za minutu.
Motor má 10x vyšší životnost oproti uhlíkovým motorům, protože se méně zahřívá a v kombinaci se samočisticím separátorem si udržuje tovární vyvážení po celou dobu. Takže investujete pouze do nákupu, ne do oprav motoru. Při testech organizace Plus X award nazvali životnost motoru biblickou. Podle nich vydržel více než 5.000 provozních hodin, což je ekvivalent 30 – 40 let domácího uklízení.
Motor je lehčí a tišší. Protože je celý zapouzdřený, nedostávají se do něj nečistoty s chladicím vzduchem. Nečistoty se v uhlíkových motorech usazují a mohou způsobit až jejich zahoření. Odpadá i brzdný efekt uhlíků, ionizující jiskření a nebezpečí selhání.
Když si Hylou pustíte, vždy dostáváte čistý vzduch. Protože má bezkartáčový motor rychlejší rozeběh, ve vodním vysavači jako je Hyla nedochází k průniku nečistot separátorem zpět do místnosti.
Takhle pečlivě se vyrábějí jak motory, tak celá Hyla