Pokud znáte pachatele, přinuťte ho flek vyčistit. Většinou se ale vytvoří úplně sám neznámo kdy a tak je to na vás. Pokud se to děje často anebo potřebujete celý koberec vyprat aspoň 2x do roka, vyberte si multifunkční vysavač na tepování koberců.
Čaj, zvláště černý čaj, obsahuje třísloviny, díky kterým obarví koberec nebo sedačku nahnědo a téměř natrvalo. Proto je důležitá rychlost.
Tekutinu hned po vylití odsajeme ubrouskem. Flek naředíme vodou s citronem a opět odsajeme.
Pokud máte Hylu, je čištění rychlejší a intenzivnější.
Pak skvrnu namydlíme obyčejným mýdlem – doporučuji mýdlo s jelenem nebo hnědé mýdlo na praní – a opět naředíme teplou čistou vodou a vysajeme.
Staré skvrny od čaje nebo kávy se čistí velmi obtížně. Většinou polité místo zůstane světlounce hnědé a se štěstím se chová ve vzorku koberce. Opakované drhnutí situaci spíše zhorší.
Znalci tvrdí, že červené víno se z koberce nejrychleji vyčistí naředěním bílým vínem. No, pít ho už nebudete, takže stačí naředit vodou a odsát utěrkou nebo ubrouskem.
Opět na dočištění použijte obyčejné mýdlo, mydlit a vysávat, naředit čistou teplou vodou a vysávat.
Tradiční zasypání solí sloužilo jen k odsátí tekutiny z koberce.
Loužičku krve odsajete utěrkou a opakovaně naředíte studenou slanou vodou. Soli stačí velká polévková lžíce na půl litru vody. Vždy odsajete vodním vysavačem jak nejlépe to jde. Na závěrečné doprání použijete žlučové mýdlo. Prodávají ho v drogerii za pár korun. Bude se vám hodit i na předeprání prádla a podobné věci.
Důležité je, aby voda byla studená, jinak se krev srazí a nepůjde vyprat.
Pokud je na koberci nebo sedačce hromádka, seberte co můžete do papírového ubrousku. Pak potřísněné místo naředíte teplou vodou, odsajte a použijete enzymatický čistič.
Enzymatický čistič je roztok bakterií, které vylučují enzymy rozkládající exkrementy a moč. Po tom co zlikvidují všechny smradlavé zbytky do poslední molekuly, tak zahynou.
Výhodou použití enzymatického čističe je, že pes ani kočky na koberci ( nábytku, zdi, sedačce, matraci apod.) nic necítí a nevrací se tam.
Na závěr místo jen přeperete čistou teplou vodou maximálně s přídavkem mýdla. Na vyprání je ideální “mokrá cesta” Nimbus od Hyly, která umí pracovat s teplou vodou a má dostatečný tlak.
Pokud víte, že v místnosti v minulosti žilo a čůralo zvíře, tak staré skvrny od moči najdete pomocí UV světla. Odstraníte je také pomocí enzymatického čističe, jen flek překryjete igelitem, aby se udržel déle vlhký a dali jste bakteriím čas na jejich práci.
Vosk nebo žvýkačku nejdřív vychladíte. Buďto kouskem ledu v pytlíku nebo speciálním mrazicím sprejem, když je toho k vyčištění víc. A pak ho sloupnete.
Pokud se vosk zapil opravdu hluboko, tak můžete použít žehličku a savý papír, do kterého se při zahřátí žehličkou zasákne.
Zbytky žvýkačky nebo vosku také můžete odstranit pomocí parního čističe s tryskou. Nejdříve se ale přesvědčte, že koberec snese vyšší teplotu. Páru foukáte šikmo do koberce a vosk nebo žvýkačku sbíráte do silnější utěrky.
Mastné fleky nechte vsáknou do papírové utěrky, pokud jsou malé. Jinak je vynikající čištění “nasucho” obyčejnou sodou a octem.
Při praní celého koberce nejdřív mastné fleky předčistěte šamponem na koberce a pak teprve perte.
V místnosti po mejdanu nebo hromadě malých dětí může ve vzduchu viset nepříjemný pach zvratků.
Opět je důležitá rychlost. Zbytky zvratků seberte nebo seškrábněte do papírové utěrky. Snažte se při tom odsát co nejvíce tekutiny – stačí utěrku přitlačit do skvrny a nechat zasáknout.
Pak namíchejte vodu s bílým octem (nebarví tak jako hnědý) a skvrnu namáčejte a vysávejte například pomocí postřikovače.
Na závěr místo properte mýdlovou vodou nebo rozpuštěnou sodou. Nejlépe pomocí sady na praní koberců Nimbus, protože tak z koberce vytáhnete opravdu skoro všechno.
U suchého čištění pomocí různých práškových přípravků počítejte s tím, že je pak musíte vysát. Prášek, který sypete do koberce, má vysokou absorpční schopnost – je “lepivý”. V důsledku toho se často se stává, že absorpční prášek rychle zalepí filtry nebo sáček. Tím fakticky likviduje vysavač, protože se přehřívá motor.
Pokud chcete použít suchý prášek, tak jen:
Znázorněné a popsané návody byly poskytnuty společnosti Hyla samotnými uživateli. Tyto návody nebyly společností testovány a nestanovují doporučení společnosti Hyla, jak přípravky používat. Při každém použití by měl být brán v potaz selský rozum. Vždy se řiďte instrukcemi a berte na vědomí varování na obale.