Dýchání špinavého vzduchu nezpůsobuje dětem jen záněty dýchacích cest jako je bronchitida nebo astma. Plícemi při dýchání prochází mikročástice prachu do krve a celého organismu. Důsledky působení mikročástic prachu v mozku? Hyperaktivní dítě, hloupnutí a poruchy soustředění.
Opakované výzkumy z celého světa ukazují souvislost mezi znečištěným ovzduším a množstvím dětí s ADHD (hyperaktivita) a PAS( autismus). Protože většinu času už lidé tráví uvnitř budov, potřebujeme změnit znečištěné vnitřní prostředí.
Skoro roční domácí vězení během pandemie Covid 19, kdy jsme na home office skončily nedobrovolně i s dětmi, ukázalo řadu věcí:
Pokud doma nekouříte a uklízíte běžným způsobem, máte doma menší množství velkého prachu( viditelný prach), ale vysokou koncentraci velmi jemného prachu ve formě mikročástic a nanočástic, který vstupuje při dýchání hluboko do těla.
Příčin vysoké koncentrace jemného neviditelného prachu je několik.
Ceny elektřiny a plynu vyletěly do oblak. Poslední, co chcete je pouštět teplo ( a peníze ) z oken.
Jenže venkovní vzduch je mnohem čistší než vnitřní, protože je praný deštěm a pořád s ním hýbe vítr. Větrání navíc vzbuzuje u dětí nevoli a remcání, takže zabedníno.
Většina oblečení je ze syntetických materiálů. Ty se při nošení odírají ve formě mikroplastů o velikosti pod 10 mikronů (PM10), což je mnohem méně než tloušťka lidského vlasu.
Ze syntetického materiálu je také povlečení, lůžkoviny, plyšáci, hračky. Mikroplasty jsou i v kosmetických přípravcích a čisticích prostředcích. Tisíce a tisíce mikročástic se uvolňují do vzduchu, kde díky své lehkosti poletují nesmírně dlouho.
Jejich největší koncentrace proto byly naměřeny v dětských pokojích a obývácích. Vědci spočítali, že každý člen rodiny denně vdechne až 7.000 mikročástic, které jsou schopny vstoupit přes plíce do krevního oběhu.
Úklidem se rozumí přemístění prachu někam jinam. V klasickém vysavači, kde jsou filtry, zachycujete hrubý prach na filtrech a ve sběrné nádobě. Jemný prach, který se “prosál” skrz filtry, zůstane poletovat ve vzduchu.
Navíc proud vzduchu procházející vysavačem rozvíří již usazený prach bez ohledu na to, jaké filtry vysavač má.
Na velmi jemné částice prachu se ve vzduchu “nalepují” zbytky čisticích prostředků, spreje i koronavirus. Společně pak tvoří jedovatý kokteil, který vdechujeme. Nemůžeme se pak divit nárůstu alergií, respiračních onemocnění a snížení imunity dětí.
Každý člověk způsobuje víření jemného prachu svým pohybem a ohřevem vzduchu. I když jen ležíte, rozdíl teploty vašeho těla a okolního vzduchu způsobuje proudění vzduchu. Tak jako televize, počítač nebo jiné spotřebiče.
A víření jemných mikročástic prachu znamená jeho větší množství ke vdechnutí, jak přesvědčivě ukázala tato studie.
Úspěšný postup má několik souvisejících rovin. Děti s ADHD většinou špatně spí a pak si nedostatek spánku kompenzují neustálým pohybem. Potřebujete pro děti zajistit:
Jedním z důvodů hyperaktivity dětí je snaha uniknout z prostoru, kde je je “jedovatý” vzduch. Tím myslím vzduch přeplnění množstvím mikročástic prachu, které dráždí dýchací cesty a celé tělo.
Hyla tím, že prach zapírá pomocí rotačního samočistícího separátoru Defender do vody, odstraní více než 80 % prachu z místnosti během několika týdnů běžného úklidu. Ať už uklízíte, nebo jen perete vzduch, vždy zachycený prach vylijete hned po úklidu. Neschováváte ho ve vysavači ani nikde na filtrech.
Jste maminka, ne otrok. Práci je potřeba rozdělit. Použijte úklid Hylou jako výplň času dětí, samozřejmě za svého dozoru. Výhody ?
Natrénujte s dětmi dýchání nosem. Všimněte si, že vaše dítě dýchá většinou ústy i v noci. Když dýcháte ústy, dýcháte “syrový” vzduch plný mikrobů, prachu a dalších škodlivin. Navíc máte vysušenou sliznici, což vás nutí pít a chytíte lehce kdejaký bacil.
Nosní sliznice dokáže většinu prachu zachytit a bezpečně zlikvidovat. Při dýchání nosem dochází v nosních dutinách k uvolnění velkého množství oxidu dusného, který hraje zásadní roli při povzbuzení krevního oběhu a okysličování buněk. Dochází ke stimulaci čichových nervů a využití obou mozkových hemisfér.
Dítě je pak mnohem šikovnější, stoupá jeho motorická obratnost a soustředění.
Trénink spočívá jednak v tom, že hlídáte dítě, aby dýchalo nosem přes den. Stačí jemný dotyk na rty, aby si zavřelo pusinku. Maminky z různých přírodních kmenů to dělají automaticky od mala a děti mají navíc krásné rovné zoubky.
Za druhé naučte děti spát se zavřenou pusou. Hlídejte je při usnutí – opět stačí pusinku jemně zavřít. Pokud to dítě už chápe, můžete ho naučit noční přelepování.
Náplast se používá jen přes střed rtů, koutky jsou volné. Používá se chirurgická náplast, protože se lehce odlepuje.
Pokud v noci chrápete, můžete si také pomoci přelepením úst ve středu rtů chirurgickou náplastí a uvidíte. Při dýchání nosem chrápat nemůžete a stejně tak děti.
Pro více informací o dechových technikách vám doporučuji knihu Dech od Jamese Nestora
Čistý vzduch, správně zvlhčený a ionizovaný, takový jde z Hyly. Když ho dýcháme jako bychom pily energii a při tom byly v hlubokém klidu. Takový vzduch si užijeme venku při dešti, za ranní rosy, cítíme ho ve větru bouře. A takový budete mít doma s Hylou.