Koberce zůstávají jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin. Při chůzi jsou příjemné, tlumí hluk a zútulňují místnosti. Jejich hlavní funkcí ale zůstává schopnost zadržet v sobě prach. Proto udržované koberce výrazně snižují množství jemného prachu ve vzduchu.
Dříve prach a nečistoty v koberci vynesly služky před dům a na bidle ho vytloukly ven tak jak to dělal Švejk u poručíka Lukáše. Dneska už to kvůli udržení míru mezi sousedy nejde a taky bývá koberec od zdi ke zdi zatížený nábytkem. Takže koberec musíme vyprat doma.
Při plošném čištění je vždy první krok důkladné vyčištění nasucho. Důkladné vyčištění znamená vykartáčování vibračním klepačem, který se dostane do hloubky koberce a vyčeše všechny volné nečistoty, drobky a starou kůži.
Čím vyšší koberec, jako například shaggy koberec, tím musí být kartáčování důkladnější. Jinak si při prvním namočením splavíte všechnu špínu pod koberec a pak ji budete pracně dostávat skrz koberec zase ven.
Pokud pravidelně uklízíte vibračním klepačem od Hyly, máte první krok automaticky splněný. To potvrzují i úklidové firmy, které si na praní koberců zvou ředitelky školek vlastnící Hylu. Nejen že jsou koberce čisté, ale samotné praní je potřeba v delším intervalu a je mnohem rychlejší.
na čistou vodu se saponátem a špinavou vodu vysátou z koberce. Není nic otravnějšího než neustále běhat jako slepička pro vodu.
Nádrž na čistou vodu(se šamponem) by měla zvládnout i teplou vodu, protože ta uvolňuje špínu rychleji a měla by být alespoň 4 litry vody.
Nádrž na špinavou vodu musí pojmout alespoň 10 litrů vody. Každý šampon trochu pění a pěna se nesmí dostat do motoru, máte tak rezervu.
Hyla odseparuje vodu s pěnou rotačním separátorem, takže tohle nebezpečí nehrozí.
Nádoby navíc musí mít pohodlné ucho, protože když nesete 10 litrů, nesete 10 kilo.
Trubice musí být buďto z pevné nerezové oceli nebo houževnatého ABS plastu. Při práci potřebujete přitlačit, aby nástavec mohl vytáhnout z koberce vodu. Dejte si pozor na různé efektní chromované trubky, zvlášť u levných vysavačů. Většinou je chrom jen z venku, zevnitř černé železo, po jednom dvou použitích reznou.
Hubice má úzký sací otvor se dvěma zaoblenými pevnými hranami blízko u sebe. S nimi vymačkáváte a vysáváte vodu z koberce při tahu dopředu i k sobě. Opět ideální je ABS plast, aby vydržela tlak při práci.
Kartáče pro uvolnění slepenců a starých nečistot jsou nutností. Pozor ale , aby jste koberec neprodřeli nebo nevytvořili zplstnatělé místo.
Součástí hubice je vějířová tryska, která dopravuje vodu pod tlakem do koberce. Důležité je, aby se voda rychle dostala tam , kam má a dala se stejně rychle odsát.
U Hyly tah přístroje zajišťuje výkonný magnetický motor. Neustále jede v optimálním režimu i s omezeným sáním při přitlačení hubice do koberce. Motor se nepřehřeje ani při dlouhé práci a rotační separátor špínu odráží do vody – nechytá ji na sebe – takže se určitě neucpe.
Je důležité, aby ve vodním vysavači nebyly filtry. Když je máte při praní neustále čistit od vláken z koberce, jeto humus. Horší ale je pokles výkonu, který při přicpání filtrů nastane. Menší sání znamená, že v koberci zůstane víc vody a bude déle schnout.
Věřím, že jsou galantní silní muži, co před svátky nastoupí a koberce vyperou. Ale častěji to bývají ženy. A upřímně tahat za sebou 30 a více kilo vážící obludu není nic , co potěší. Navíc tím trpí jak hadice a další příslušenství, za které vysavač za sebou taháte, tak vaše záda a ruce.
Když přenášíte Hylu nasucho, tak má se sestavou na praní koberců Nimbus cca 8 kg. Nedostala cenu za uživatelskou přívětivost PlusXaward pro nic za nic.
Velikost stroje samozřejmě určuje i plocha koberců, které chcete prát. Do domácností a na menší plochy kolem 50 metrů čtverečních je Hyla ideální.