Paráda, máme novou matraci. Jejímu výběru jsme věnovali hodně času a peněz, aby se nám fakt dobře spalo. Konec konců v posteli strávíme třetinu života. Ale dřív než my už jsou v posteli roztoči. Takže hned na začátku je potřeba udělat pár věcí.
Obsah
Než si na matraci poprvé lehnete, důkladně ji vyklepejte a vysajte. Nenechte se oklamat originálním továrním balením, protože v matracích bývají z výroby zbytky všeho možného .
Spodní prádlo také nejdřív vypereme, než si ho poprvé oblečeme. Uvědomte si, že mezi vaším tělem a matrací je jen noční košile a tenké prostěradlo.
Zatím nejlepší postup pro komplexní údržbu matrace bez použití chemie je kombinace vakuování a vysávání vibračním elektrokartáčem (klepačem).
Postel a ložnici si můžete vyčistit certifikovaným čističem vzduchu a prostoru Hyla. Zbavíte se starostí s filtry a sáčky. Zastavíte mikroby, bakterie i viry. Hlavně se vám bude dobře dýchat, až budete ležet v posteli s čímkoli.
Do horní vrstvy matrace padají velmi jemné šupinky kůže. Ty z nás všech obrušuje ložní prádlo, jak se při spaní vrtíme a otáčíme. Kůže je přirozeně mastná a proto lepivá. Jakmile šupinky kůže zapadnou do materiálu matrace, už se pouhým luxováním tahle stará kůže odstranit nedá.
Při vysávání navíc potah matrace působí jako bariéra ve směru z matrace ven. Zvlášť u pěnových matrací nemůže vysavač brát vzduch z vnitřku matrace a šupinky kůže se v ní hromadí.
Údery nebo vibrace tak pomohou dostat nečistoty ven. Ideální je kombinace vibračního klepače s dobrým vysavačem, jako je Ventus od Hyly. Pokud s ním matraci vyčistíte při každé výměně povlečení, máte jistotu, že v matraci zůstane jen minimum staré kůže.
Organickými zbytky jako jsou šupinky staré kůže, bílkoviny a tuky z potu, případně tělních tekutin se živí řada mikroorganismů. Z nich jsou nejznámější roztoči.
Roztoči ve vaší matraci patří do řádu pavoukovců. Jejich velikost je pod rozlišovací schopností lidského oka – pohybuje se v desetinách milimetru. Nepotřebují pít, protože vodu vstřebávají povrchem těla. Naprosto běžně žijí na pokožce všech zvířat včetně lidí. Mají tam na starosti likvidaci odumřelé kůže. Potíže způsobují jen ve velkém množství.
Vysoce alergenní jsou jejich výkaly a trávicí enzymy. V běžně neudržované matraci žije kolem 2.000.000 roztočů. Každý z nich musí každý den žrát a vyměšovat. Protože jejich trávicí ústrojí je nedokonalé, tak si kousky mrtvé kůže nejdřív natráví. Některé druhy k tomu používají plísně.
Takže to, co potom vyprodukují, je plesnivý vysoce alergenní exkrement. Je velmi lehký a malý – kolem tisíciny milimetru.
Jeden roztoč za svůj život vyprodukuje hromadu trusu velkou jako hlavička zápalky. A vynásobte si to dvěma miliony.
Jak se během noci pohybujete a matrace pod vámi pracuje, dochází k uvolnění a vyfouknutí roztočích výkalů z matrace a lůžkovin do vzduchu. Pak je vdechujete nebo se dostanou na vaši kůži. Pokud máte něčím oslabenou imunitu, může se spustit se alergická reakce.
Zjednodušeně je to alergie na roztočí trus, případně plísně. Největší koncentrace roztočích alergenů je logicky v ložnici. Poznáte to podle “těžkého” vzduchu, případně divné chuti na patře po probuzení. Pokud musíte v ložnici stále větrat, zvažte změnu svého způsobu čištění matrací.
Pro začátek. Roztočů se nikdy úplně zbavit nemůžete. Jednak z nás stále padají spolu se starou kůží a za druhé je potřebujete kvůli rozvoji zdravé imunity . Také ale nemusíte hledat žádné zázračné přípravky.
Roztoči potřebují k životu vlhko, teplo a potravu. Seberte jim to.
Vedlejším účinkem tohoto způsobu čištění matrace je obnovení její pružnosti. Zmizí vyležené důlky a povrch matrace krásně srovnáte.
Bez vzduchu nemůže dýchat ani roztoč. Navíc jsou drceni mezi vlákny materiálu matrace, když se matrace podtlakem lisuje. Účinnost je zhruba 97 %.
Několik firem inzeruje speciální přístroje s UV lampou na hubení roztočů. Je pravda, že pokud leze roztoč po povrchu matrace, tak se mu UV světlo nelíbí a pravděpodobně ho delším osvětlením zabijete. Bohužel většina roztočů žije až jeden centimetr pod povrchem a tam opravdu nic nezasvítí.
Stejně tak roztoče lehce vysajete z hladké podlahy. Když se výrobci vysavačů vytahují tím , že jejich vysavač vysává roztoče, myslí toto. Roztoč je přizpůsobený životu na hladké kůži, má drápky a chloupky, takže pokud je v látce nebo jiném měkkém materiálu, prakticky ho vysát nemůžete.
Zatím nejlepší postup pro komplexní vyhubení většiny roztočů v posteli bez použití chemie je kombinace vakuování a vysávání vibračním elektrokartáčem (klepačem).
Jemné šupinky kůže se ve vysavačích s filtry chovají stejně jako když vysáváte hladkou mouku. Bleskově zalepí stěny sáčku i filtry. Tím pádem vysavač přestane vysávat a nečistoty spolu s výkaly roztočů jen zatíráte do matrace.
S Hylou vysáváte stále stejně dobře, protože v ní žádné filtry nejsou. A to po celou dobu životnosti Hyly. Tedy více než 20 let.
Výkaly roztočů se hned rozpustí ve vodě spolu s dalšími alergeny. S vodou je také vylijete a neskladujete si je doma někde v sáčku nebo nádobě.
Po úklidu ložnice dáte do Hyly čistou vodu, zapnete ji do režimu čištění vzduchu a stáhnete zbylé alergeny ze vzduchu.
Do vody si přidáte svoje oblíbenou vůni na uklidnění jako levanduli nebo meduňku, aby se vám dobře spalo.
Fleky a skvrny na matraci vyčistíte na mokro už se základní sadou. Pokud chcete vyprat celou matraci, máte k dispozici sadu Nimbus