Dobře děláte. Nebudete dýchat přepálený prach a smrad z drobků, který se v radiátorech shromažďoval od jara. Ať máte ústřední topení s radiátory deskovými nebo žebrovými, právě nastal čas k jejich vyčištění před prvním zatopením.
Prach v radiátorech obsahuje velký podíl organického materiálu jako šupinky kůže, vlasy, vlákna z oblečení, mrtvý hmyz. Tento kompost se přes letní měsíce částečně rozloží a při zatopení ho teplý vzduch z radiátoru roznese po bytě. Plísně, mikroby, přepálené zbytky ve vzduchu jsou příčinou dýchacích potíží a podzimního zhoršení alergií nebo astmatu.
Odsávejte, odsávejte, odsávejte. Zapomeňte na různé prachovky, kartáčky a hadříčky. Trvá to dlouho, je to pracné a stejně máte plný nos prachu. A to nechcete.
Pokud prach uvolněný štětkou zároveň hned odsáváte a zapíráte do vody v Hyle, máte radiátory vyčištěné rychle a pořádně.
Hyla běží zároveň jako intenzivní pračka vzduchu, takže špínu se všemi nečistotami bezpečně zlikviduje. Pokud doma máte astmatika nebo alergika, nemusíte se bát, že pojedete na pohotovost s astmatickým záchvatem.
U žebrových radiátorů je ideálním nástrojem na čištění štětka nasazená na štěrbinovém nástavci. Dlouhé a tenké hubice jsou v několika délkách, takže dosáhnete i za radiátor.
Odsávanou štětkou se pohodlně dostanete mezi žebra a vyčistíte s ní i prostor za radiátorem. Uvolněný prach štětka současně odsává. Pokud ji nemáte, můžete si ji pořídit tady .
Do vody v Hyle přidejte jednu kapku Jaru nebo tekutého mýdla, protože tento prach bývá dost často mastný.
Pokud používáte klasický vysavač, připravte se na to, že budete muset často měnit sáčky i filtr, protože ho prach velmi rychle zalepí.
U plochých nebo deskových radiátorů s malou vzdáleností mezi topnými deskami nebo u topných těles vyplněných plechovým vlnovcem, který je prakticky nepřístupný, uplatníte kombinaci foukání a současného odsávání.
Potřebujete dvě hadice. Jednu máte v elektrosetu klepače, druhá je v základu Hyly. Odklopíte výfukovou mřížku, nasadíte hadici na výfuk a máte vše, co potřebujete.
Na horní odsávanou hadici můžete připojit nějakou širší hubici pro případ, že se proudem vzduchu netrefíte přímo do ní nebo fouknete za radiátor, kde také bývá hodně prachu.
Přes radiátor se dá přehodit staré prostěradlo a pracujete pod ním, takže víření prachu omezíte na minimum.
Parní čistič prach dokáže zvířit, ale zároveň ho zvlhčí, takže se často přilepí o něco níž v radiátoru. Ale pohledově prach zmizí. Čistič hodí se jen na umytí dobře přístupných ploch
Přímotopy – elektrické radiátory mají topné těleso z odporového drátu. Teplo předávají vzduchu, který jimi proudí – konvektuje. Teplý vzduch dále vyhřívá místnost, proto je extrémně důležité odstranit nečistoty, které proudění brání.
Některé konvektory mají ještě ventilátor pro zvýšení průtoku ohřívaného vzduchu, jiné současně teplo současně sálají a odrážejí pomocí lesklé folie umístěné za topným tělesem.
Všechny ale před topnou sezónou potřebují zbavit prachu, protože jakmile se prach připeče na topné těleso, nemáte prakticky šanci ho odtamtud dostat.
Výrobci doporučují dokonce 2x ročně čistit horní i spodní mřížky, aby mohl vzduch proudit.
Konvektory mohou být nástěnné, v provedení topná lavice nebo podlahové.
Podlahový radiátor – konvektor jsou v podstatě měděné trubky s jemnými žebírky( výměník) schované v kaslíku pod úrovní podlahy. Jejich výhodou je, že nezabírají místo a přivedou teplo k balkonovým dveřím nebo velkorozměrným oknům. Seshora jsou kryty nášlapnou mřížkou a mohou být jak s ventilátorem, tak bez něj.
Protože jsou pod podlahou, shromažďuje se v nich mnohem více prachu a nečistot než v nástěnných radiátorech. Také se hůř čistí, protože žebírka na topném tělese jsou mnohem hustší a jemnější. Musíte být opatrní, aby jste je nezohýbali.
Kuchyňský prach je natolik lepivý, že se nedá ani vyfoukat. V tomto případě nezbývá než radiátor umýt přímo na stěně.
Krby nebo krbová kamna mívají kolem sebe dekorativní obklad z přírodního kamene nebo lícovek, které chrání omítku stěny před působením teplého vzduchu. Díky proudění vzduchu se ale na ní zachytává velké množství prachu. Proto ji před zahájením topné sezóny také vyčistěte.
Ideální je odsávaný kartáč s přírodními chlupy. Kartáčem pohodlně vyčistíte i hluboké spáry a můžete si pak vychutnat pohled na plameny v krbu a příjemné teplo.
Vyzkoušejte Hylu. Šetří peníze a zdraví