Co je jasné. Epidemie odstartovala v Číně. Shodou okolností je v místě jeho prvního výskytu laboratoř na zkoumání nebezpečných virů. Ve stejné provincii je největší výrobna účinných látek pro farmacii, na které je závislá výroba léků v USA a Evropě.
Virus patří do rodiny koronavirů SARS a způsobuje nemoc pojmenovanou Covid 19. Jestli zmutovaný virus na lidi přeskočil z netopýra nebo luskouna nám může být z hlediska pacienta jedno.
Koronavirus významně infikuje nosní a ústní dutinu, kde se bleskově množí v buňkách. Poté sestupuje a množí se (již méně dobře) v buňkách dolních dýchacích cest, včetně plic. K poškození plic dochází v důsledku zánětu plicních sklípků. Zároveň způsobuje tvorbu drobných sraženin v cévách, které dále zhoršují celkový stav.
Na základě zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), která do Číny vyslala svoje experty se můžete řídit jejich doporučeními. Stručný obsah zprávy si můžete přečíst v článku na Seznamu.cz,
Většina nemocných ho chytila od již nemocné osoby při osobním kontaktu, případně při jejich ošetřování. Do organismu se dostane hlavně vdechnutím přes sliznici úst a nosu. S menší pravděpodobností si můžete kontaminovat ruce od neživých předmětů, různých madel, z oblečení a dokonce i vlasů.
O tom, jestli onemocníte nebo ne, rozhoduje hlavně nálož viru, která se do vašeho organismu dostane. Je jedno, kolik vám je let nebo jestli máte dobrou imunitu.
Podle délky trvání příznaků se dělí na krátký a dlouhý covid.
Většina lidí na sobě žádné příznaky nepozoruje, maximálně několikadenní lehkou nevolnost, malou bolestí hlavy nebo je vám trochu špatně od žaludku. Pokud přetrvávají vysoké horečky a malátnost, dá se očekávat těžký průběh. Bleskem do nemocnice!
Zajímavý fakt se ukázal při rozboru “nudlí” z nosu. Virus v nich byl aktivní ještě několik dní po vyléčení člověka. Takže prsty z nosu ven! Kapesníčky jsou nejlepší jednorázové a hned po použití je ideálně spalte. Neskladujete je u postele.
Hlavními příznaky onemocnění je prudká horečka kolem 39 stupňů, suchý kašel a dýchavičnost. Někteří nemocní si stěžují i na bolesti svalů, hlavy nebo krku. Malá skupina pacientů zvrací nebo má průjem. Doba léčení se pohybuje mezi 3 až 6 týdny s tím, že 80% pacientů může být léčena doma. Na jejich zkušenost se můžete podívat tady.
Respirační problémy jako zadýchávání se trvají měsíce. Pro vyčerpání nemůžete dělat jinak běžné činnosti, o sportu ani nemluvě. Nezbývá než trpělivě cvičit a trénovat dýchání, pracovat na vrácení chuti a čichu.
Často se také projevují důsledky napadení mozku a různých nervových zakončení. Koronavirus dokáže v krku “vypnout” měření saturace krve kyslíkem a tak se dusíte, ani o tom nevíte. Způsobuje mozkové mlhy, narušuje vnímání rovnováhy, přechodně se může zhoršit se zrak.
Počítejte se stěhovavými bolestmi svalů a kloubů. Dávejte si také pozor na možnost tvoření chuchvalců v krvi – trombů, takže minimálně hodně pijte.
U dětí se postcovidový syndrom projeví později a trochu jiným způsobem
Pokud se setkáte s osobou pozitivní na Covid 19, ještě nemusíte panikařit. Telefonicky informujte vašeho obvodního lékaře. Bude ho zajímat, zda jste spolu byli alespoň 20 minut v uzavřeném prostoru. Pokud ano , dostanete žádanku na provedení testu.
Výsledek vám oznámí SMS a email, pokud jste ho uvedli.
Pokud je test negativní, nic se neděje. Pokud je pozitivní , zavolá vám obvodní lékař a následně hygiena kvůli vašim kontaktům s dalšími lidmi a okamžitě začínáte se 7 denní izolací
Lidé jsou infekční už 3 dny před vypuknutím příznaků. Maximálně infekční jsou v prvním týdnu po vypuknutí příznaků nemoci, kdy se jim v krku a nose tvoří tisíce až miliony virů. U některých přenašečů se příznaky neprojeví vůbec.
Čím více tím hůř – pak neodolají ani mladí a zdraví. Proto se vyhýbejte riziku nákazy, pokud můžete.
může být průběh velmi tvrdý. Jakmile klesne saturace kyslíkem v krvi pod 93 %, začíná se virus množit v těle raketovým tempem. To se v noci při spánkové apnoe (laicky na chvíli přestanete dýchat) stane rychle. Množení viru více rozvíjí zápal plic, který opět snižuje množství kyslíku v krvi a zvyšuje se riziko úmrtí.
Je také dobré udržovat svůj chrup a ústní dutinu v pořádku, protože rankami ve sliznici se virus dostane do těla velmi rychle.
Jestli jste očkovaní. Nechte se očkovat včas. Už jedna dávka očkovací vakcíny schválené pro EU sníží možnost těžkého průběhu onemocnění Covid 19 a snižuje možnost přenosu viru mezi lidmi. Nespoléhejte na to, že když jste již jednou onemocnění Covid 19 prodělali bez příznaků, tak už ho nemůžete chytit.
Podle aktuální varianty ( Delta, Omikron apod.). Po nakažení se virus šíří velmi rychle V průměru se dva dny po nakažení objeví pozitivní výsledek na PCR testu. Po dalších dvou dnech se objeví první symptomy. Vrcholu nakažlivosti dosahuje kolem tří až šesti dnů od nakažení. Po dosažení vrcholu mezi sedmým až devátým dnem množství viru klesá. Dvanáctý a další den od nákazy už nákaza další osoby nehrozí.
Proto zůstávejte v izolaci od ostatních alespoň 10 dní.
V izolaci mají být lidé, u kterých je onemocnění Covid 19 prokázané. Nemocenskou máte automaticky.
V karanténě mají být lidé, u kterých je na Covid 19 podezření. O nemocenskou, případně jiné dávky si musíte požádat
Při přenosu vzduchem ve formě aerosolu se uplatňuje stejný mechanismus jako u klasického kašle nebo chřipky, tedy kapénková nákaza.
Kapénky létají vzduchem a bezpečná vzdálenost je minimálně 2 metry. Většina roušek virus ze vzduchu stejně nezachytí. Roušky neboli ústenky slouží hlavně k ochraně vašeho okolí, když máte kašel nebo chřipku vy sami.
Dobrá zpráva je, že podle současných průzkumů nebudete mít chřipku a Covid 19 současně. Rýma pomáhá také, protože vir je z nosu vyplavován tekutým hlenem a hůř se uchytí.
Při rýmě vám hlavně teče z nosu “jako z vodovodu”. Hlen je nejdřív řídký a čirý, pak houstne a mění barvu a zápach. Máte zvýšenou teplotu, pocit svědění v nose a nechutná vám jíst.
Výhodou je, že rýmu způsobuje jiný virus, který do napadených buněk, podle fenoménu superinfekce, už další koronavirus nepustí. Toho si lékaři všimli u dětí, které jsou stále usmrkané.
Bohužel projevy mutace delta ( britská mutace) jsou u mladších ročníků podobné rýmě nebo horšímu nachlazení. Občas s bolestí hlavy, v krku, horečkou a kašlem. Proto se nechte otestovat i při rýmě!
Klasická chřipka napadá podobně dýchací cesty. Lidé jsou nakažliví 1-3 dny před propuknutím nemoci. Její nástup je mnohem mohutnější než u Covid 19. Jsme slabí jako čaj, bolí všechny svaly a klouby, máme vysokou teplotu a jsme rádi, že můžeme ležet. Při žaludeční viróze neboli střevní chřipce je infekce v tenkém střevě a tak z nás jde všechno horem dolem. Prostě když chytnete chřipku, jste vždy mimo provoz.
Test je pouze orientační ! Ale nic nestojí a můžete ho provádět denně hlavně u starších osob. Nadechněte se a nejméně na 10 sekund zadržte dech. Když necítíte potřebu kašle, pravděpodobně nedošlo k nákaze. V případě potíží zavolejte svému lékaři, nechoďte do ordinace !
Varovným znamením je náhlá ztráta čichu a chuti. Přestalo vám vadit sousedovo kouření? Nepoznáte náhle, jaké koření voní v jídle? Chutná jídlo jako karton? Nepoznáte, kdy vyměnit kočkolit? Když to trvá víc jak den, tak pozor.
Viry se na začátku onemocnění množí hlavně v nose a ústech a ztráta čichu může být podle Britská asociace ušních, nosních a krčních lékařů (ENT UK) jednou ze známek onemocnění a důvodem k týdenní izolaci.
V současné době se léčí jen příznaky. Doktoři doporučí acylpyrin nebo jeho deriváty na omezení tvorby chuchvalců v krvi, dát si nějaký antivirový čaj např. z tymiánu, hodně pít a odpočívat.
Podle WHO k omezení epidemie v Číně přispěly hlavně drastické organizační kroky. Blesková detekce a izolace nemocných, jejich důsledné monitorování a karanténa.
Hlavně. Pokud to není otázka života a smrti, nejezděte do oblastí, kde je nemoc Covid-19 nahlášená. Pobyt v izolaci vám pojišťovna nebude hradit a stejně si ho neužijete, jako ti chudáci na výletní lodi. Za další riskujete nakažení hlavně své rodiny a svých blízkých.
Podle německého experta na koronaviry Christiana Drostena to bude ve chvíli, kdy budou dva ze tří lidí alespoň částečně imunní, protože už nákazu překonali nebo se nechali očkovat.
To v České republice představuje cca 7.000.000 lidí, kteří onemocnění prodělali, pro zastavení šíření infekce. Vláda se snaží jen o rozložení epidemie v čase, aby zdravotnický systém nezkolaboval.
Jak ale výše zmíněný expert poznamenává, jedná se pouze o teoretické výpočty. Opravdová čísla o nemoci Covid 19 najdete na stránce Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), tak se nenechte děsit PR agenturami.
Ale už za socialismu se říkalo, že nejlépe se člověk chrání proti chřipce tím, že ji prodělá. A ze současného průběhu je zřejmé, že u 80 % lidí má nemoc Covid 19 lehký průběh, takže si držme palce.
Zatím ji experti rozlišují podle obsahu protilátek v těle na krátkodobou a dlouhodobou. Hladina protilátek v krvi relativně rychle klesá, ale měla by chránit až 6 měsíců od prodělání nemoci.
Naštěstí máme ještě paměťové buňky v kostní dřeni, které si pamatují, jak koronavir vypadá a jsou schopné rychle vyprodukovat odpovídající protilátky. Tato buněčná paměť podpořená ještě očkováním vytváří, podle některých zdrojů, až doživotní ochranu.
Neznamená to ale, že už nikdy nemůžete nakazit někoho jiného nebo se nakazit sami.
Ministerstvo zdravotnictví Itálie zařadilo Hylu mezi zdravotní prostředky 1 třídy Budete tedy používat certifikovaný čistič vzduchu a prostoru Hyla.
Zbavíte se starostí s filtry a sáčky. Mikroby, bakterie a viry pošlete do záchoda. Hlavně , bude se vám dobře dýchat při chřipce, angíně i rýmě. Využijte aktuální akci.