Z hlediska výrobce je mnohem výhodnější filtrování. Každý filtr má jen omezenou kapacitu a tudíž ho musíte měnit, ať chcete nebo nechcete. Tak má výrobce zajištěný odbyt a vy jste na něm závislí, pokud potřebujete čistší vzduch.
Při praní vzduchu propíráte vzduch vodou. V přírodě tento princip funguje od té doby, kdy je na zemi voda a je téměř zadarmo. Proč ho tedy nepoužívat doma také ?
Při čištění vzduchu nejde jen o odstranění dráždivých látek, alergenů a prachu. Po vyčištění vzduchu vodou dýcháte vzduch příjemně zvlhčený a lehce přírodně ionizovaný. Lépe se vám rozpouští kyslík v krvi a cítíte se jako zamlada.
Filtry mají několik věcí společných bez ohledu na materiál nebo konstrukci.
Filtr je vlastně cedník. Filtrace funguje stejně jako když doma sléváte špagety do cedníku. Špagety zůstanou v cedníku a přebytečná voda se zbytky po vaření teče do odpadu. Rozdíl je jen v tom, že filtr je o něco hustší a to, co nezachytí nejde do odpadu, ale zpátky do místnosti.
Materiál filtrů musí splňovat protichůdné požadavky. Musí zachycovat nečistoty a zároveň propouštět vzduch.Takže větší kousky nečistot a prachu zůstanou na filtru, menší projdou dírkami filtru spolu se vzduchem. Účinnost každého filtru je výsledkem kompromisu mezi zachytáváním a propouštěním. Proto je v čističce vzduchu několik filtrů za sebou a každý má jinou funkci.
Nejčastějším materiálem je různě skládaný speciální papír. Může obsahovat různá dutá vlákna, skleněná vlákna, nanovlákna, uhlíková vlákna nebo dokonce částice stříbra kvůli likvidaci bakterií.
Podle uspořádání vláken se dělí na dvě skupiny.
První skupina filtrů má v sobě dírky jako tunýlky s rovnými stěnami. Používají se na záchyt největších nečistot a jen výrobci prezentují jako omyvatelné. Většina prachu zůstává před filtrem a nechá se oklepat nebo omýt.
Druhá skupina filtrů má stěny tvořené různě uspořádanou změtí vláken. Nejjednodušší je třeba molitan nebo filtry před motorem vysavače. Nejsložitější vnitřní strukturu mají Hepa filtry a filtry s nanovlákny. Prach zachytávají v sobě mezi vlákny. Musí se vždy měnit celé a měli by se likvidovat jako nebezpečný odpad.
Třetí skupina jsou filtry elektrostatické, které zachytávají určitou část domácího prachu na kovové elektrody různého tvaru. Většinou jsou omyvatelné, tiché a s nízkou kapacitou omezenou plochou elektrod.
Domácí prach je zvláštní v tom, že obsahuje velké množství organického materiálu rozpadlého na malé kousky. Jsou to:
To vše je promícháno se zbytky čisticích prostředků, prachem zvenčí, používanou kosmetikou a chemickými sloučeninami, které se uvolňují z podlah stěna vybavení bytu. Do této směsi ještě přidejte bakterie a viry z různých onemocnění a máte obsah vrstvy, která je usazená na filtru čističky.
Výhody :
Nevýhody :
Princip je jednoduchý a bezchybně funguje miliardy let. Když chcete dostat prach ze vzduchu, namočte ho. Venku to za vás dělá déšť, rosa, mlhy, sněžení a vším míchá vítr. Doma v obýváku žádný déšť nepotřebujete. Voda je bezpečně uzavřená v nádobě a odlučování nesmáčivého prachu dělá za vítr rotační separátor.
Vzduch s prachem projde až na dno nádoby naplněné vodou. Voda se používá úplně obyčejná z kohoutku. Na dně nádoby zůstanou těžší a větší nečistoty jako je třeba písek.
Výkaly roztočů a jiné organické zbytky se ve vodě rovnou rozpustí. Málo smáčivé pyly a šupinky kůže se dostanou do gejzíru vody, který se zvedá k samočisticímu rychle rotujícímu separátoru. Díky velmi vysokým otáčkám je separátor odseparuje – oddělí z proudu vzduch a zapírá je do vody. Stále znovu a znovu, dokud v ní nezůstanou.
Proces praní a čištění vzduchu je velmi rychlý a důkladný. Separátor zapere do vody částice prachu velikosti virů, takže ani nejmenší zrnko neunikne. A se špinavou vodou všechny alergeny a dráždivé látky vylijete do odpadu a už nikdy vás nebudou obtěžovat.
Některé firmy nabízejí přístroje, které nejdřív vzduch nechávají projít vodou a pak ho ještě filtrují. Zásadní nevýhodou je, že bez separátoru se na výstupním filtru zachytávají nesmáčivé organické zbytky, které mohou lehce zplesnivět. Filtry musíte kupovat a měnit stejně.
Podobný problém mají i přístroje, u kterých v režimu praní vzduchu uberete otáčky separátoru na rychlost kolem 8.000 otáček za minutu, aby nebyly hlučné. vzduch pak jen tiše probublává vodou, ale účinnost čištění je velmi malá. Většinou nahoře na přístroje najdete další knoflíky a regulátory režimů, ať už digitální nebo mechanické. Rotační separátor správně funguje jen při rychlostech kolem 25.000 otáček za minutu.
Při čištění vzduchu nejde jen o odstranění dráždivých látek, alergenů a prachu jako během filtrace. Po vyčištění vzduchu vodou dýcháte vzduch příjemně zvlhčený a lehce přírodně ionizovaný. Lépe se vám rozpouští kyslík v krvi a cítíte se velmi dobře. Zkuste a uvidíte.