Představte si situaci: jdete večer do kuchyně pro sklenici vody, rozsvítíte světlo a po lince se rozprchnou nezvaní hosté. Lezoucí hmyz v domácnosti je noční můrou mnoha žen. Kromě nepříjemného pocitu může přenášet nemoci a způsobovat alergie. Jak se těchto vetřelců zbavit efektivně a bez zbytečné chemie?
Tak jako jedna vlaštovka jaro nedělá, nemusíte ani šílet z jednoho hmyzáka. Ale je dobré vědět, co můžete od jednotlivých druhů čekat.
Obecně platí, že je důležité udržovat čistotu – nikde žádné drobečky, uchovávat potraviny v uzavřených nádobách a pokud se nějaký hmyz vyskytne, tak ho okamžitě zlikvidovat, než se v domácnosti usídlí.
Pokud nechcete prosytit svoji domácnost insekticidy, hodí se k likvidaci lezoucího hmyzu i vodní vysavač. Jeho výhodou je, že veškerý nasátý hmyz rovnou utopí a pokud je hmyz odolnější, dorazí ho rychle rotující separátor Defender. Zlikvidujete tak i hmyzí vajíčka a larvy.
S vodou pak vše vylijete, spláchnete a máte 100% jistotu, že se do vaší domácnosti už nikdy nevrátí.
V domácnosti vás jich může překvapit několik druhů.
Jsou to cca 2 mm velcí, žlutí nebo světle hnědí mravenci.
Dost často si jich všimneme až když vytvoří typickou mravenčí uličku.
Kolonie si zakládají v těžko přístupných škvírách, takže jsou dobře chráněni před postřiky. Většinou založí kolonií v domácnosti víc. Mají rádi teplo a nevadí jim sucho.
Sežerou všechno na co přijdou a počítejte s tím, že jídlo mohou kontaminovat různými nemocemi.
Pro prevenci je klíčové udržovat čistotu a skladovat potraviny v uzavřených nádobách.
Při výskytu mravenců pomáhá:
Dost často se objeví na jaře. Mladé královny se pokouší založit nové kolonie a náhodou zaletí až k vám.
Na rozdíl od mravenců faraonů potřebují vlhkost. Těch se zbavíte jednoduše -prostě květiny venku přesadíte. Jejich přítomnost také prozradí kopečky zeminy a zrníčka písku roztroušená mezi květináči.
Šváb je brouk s křídly na zádech, velký 2 -3 centimetry většinou hnědé barvy. Švábi jsou všežravci.
Objevují se v teplých a vlhkých prostorech, často v blízkosti potrubí. Jak jednou osídlí stoupačky v paneláku, musí se deratizovat celý dům najednou. Jsou známí svou odolností a schopností rychle se rozmnožovat.
Po domácnosti běhají hlavně v noci a svojí rychlostí dokážou překvapit. Pivo jejich úprk zpomaluje, proto se v minulosti nechával talířek s pivem jako návnada pro jejich snažší fyzickou likvidaci.
Domů si je můžete donést s nákupem potravin nebo se k vám dostanou od souseda, pro kterého není čistota prioritou.
Prevencí je důkladné čištění, utěsnění prasklin a pravidelné vysávání. Nádobky na prach v robotických vysavačích v několika případech posloužily k rozmnožení švábů – pravidelně je čistěte!
Menší příbuzný švába – má kolem jednoho centimetru a je světle hnědé barvy. Na zádech má blanitá křídla. Velmi dobře se mu daří v kuchyních restaurací nebo místech kde žije hodně lidí jako hotely, pečovatelské domy apod..
Odtud si ho můžeme přinést domů. Také se velmi rychle množí a pro likvidaci rusů platí stejná pravidla jako pro likvidaci švábů.
Oba druhy jsou velmi odolné proti postřikům a dost často se stává, že neodborná aplikace insekticidů vede k rozšíření hmyzu po celém domě. Nejlepší je prevence – udržovat čistota a vysávat.
Tenhle hmyz je v podstatě neškodný a snaží se být naprosto nenápadný.
Vypadají opravdu jako tak centimetr dlouhé rybky. Tělo mají pokryty stříbrnými šupinkami. Můžete je překvapit ve sklepech, koupelnách, garážích, na toaletách a v podkrovních prostorách. Vyskytují se i pod nábytkem nebo v knihách.
Nemají rády světlo a svižně před ním utíkají do úkrytu ve štěrbinách nebo pod různé předměty.
Potřebují k životu vyšší vlhkost vzduchu a teplo.
Živí se organickými zbytky, ale s chutí s dají i papír, lepidlo pod tapetami, fotografie a jiné věci s obsahem celulózy. Mohou tak poškodit i rodinné album a písemnosti.
Prevencí před jejich výskytem je hlavně snížení vlhkosti. V místnostech pravidelně větrejte a odstraňte zdroje potravy, jako jsou papíry či textilie.
To kupodivu není hmyz, ale suchozemští korýši. Jsou tmavě šedé, okolo jednoho centimetru velké a milují vlhká tmavá místa.
Vylézají když se setmí. Živí se tlejícími rostlinnými zbytky, takže je často najdete pod květináči.
Až na lehký zápach čpavku jsou neškodné. Jen mohou odpuzovat svým zjevem
Pro prevenci jejich výskytu stačí pořádně větrat pro snížení vlhkosti a odstranit zbytky rostlin.
To je kapitola sama pro sebe. Máme štěstí, že se v našich domácnostech nevyskytují jedovaté druhy.
Nejčastěji se potkáme s nohatou třesavkou velkou (lidově sekáč) a různými druhy pokoutníků.
Občas nás může vyděsit i samička křižáka.
Ačkoliv jsou užiteční při lovu jiného hmyzu, mnoho lidí je v domácnosti nechce.
Ohleduplně je můžeme vyexpedovat pomocí průhledného kelímku – pavouka přiklopíme, pod kelímek podsuneme tvrdší papír a vyneseme ho ven. Je to takový lapač hmyzu.
Pokud nemáte zábrany, stačí pravidelně vysávat jak pavučiny, tak samotné pavouky. Na to je nejlepší prachovka.
Ty ucítíte dřív než je uvidíte, protože dokážou opravdu pít krev. V dospělosti je to půl centimetru velký tmavě hnědý brouček, ale krev musí pít už jako menší nymfa. Saje jak krev lidí, tak i domácích zvířat a ptáků. Zakládá si kolonie v blízkosti zdroje potravy, tedy postele. pro to se jmenuje štěnice postelová -Cimex lectularius. Přes den se schovává, ale není světloplachá, takže když se opravdu přemnoží, vidíte je všude.
Domů si ji můžete přinést z hotelu, v nábytku nebo oblečení z bazaru, MHD nebo k nám přeleze od sousedů.
Jedna samička dokáže zamořit rychle celý byt.
Jediné plus je že nepřenáší nemoci z člověka na člověka.
Prevencí je pravidelně kontrolovat a vysávat matraci, postel a všechny škvírky kolem postele.
Kromě kousanců na vlastním těle poznáte kolonii podle výkalů -tmavě hnědých teček, pozůstatků svlékání nymf a světlých vajíček.
Vysávat musíte přístrojem, který je opravdu zlikviduje. V obyčejném vysavači přežijí, protože vydrží až 2 měsíce bez vody a potravy.
Proto máme od některých zákazníků na Hylu v tomto směru velmi dobré reference.
Prevence je klíčová. Udržujte domácnost čistou, pravidelně vysávejte a větrejte. Vodní vysavač Hyla nejen účinně odstraňuje nečistoty, ale také zachytává alergeny a osvěžuje vzduch. Přírodní odpuzovače, jako jsou esenciální oleje (levandule, máta), ocet či citronová šťáva, mohou být účinnými pomocníky v boji proti hmyzu. Ale nespoléhejte jen na ně.
Pokud se hmyz objevuje opakovaně i přes veškerou snahu o odstranění. V takovém případě je vhodné obrátit se na profesionální deratizační služby, které mají potřebné znalosti a prostředky k účinnému zásahu.