Krbová kamna a krby v bytě milujeme z mnoha důvodů. Ušetříme za energie, užijeme si zdravotní sálavé teplo, máme rádi pohled na živý oheň. Jenže, kde je oheň, je i kouř. A ten má jít ven, jinak může způsobit víc než jen načichlé záclony. Naštěstí přítomnost kouře doma můžeme ovlivnit.
Přikládání a zatápění výrazně znečišťuje vzduch doma. Při přikládání se zvyšuje množství oxidu dusíku a uhlíku přesně podle toho, jak se otvírají a zavírají dvířka. Když kamna začínají hřát, stoupá navíc množství prachových částic ve vzduchu. Takže kdo je astmatik nebo alergik, měl by při těchto činnostech odejít z místnosti.
Pokud nechcete ( nebo nemůžete) při zatápění otevírat okna, tak vzduch alespoň rychle přeperte Hylou. Do teplé vody v nádobě přidáte čajovou lžičku sody a necháte ji chvíli běžet. Soda pomůže spaliny, prach a saze vyprat ze vzduchu a bude se vám dobře dýchat.
Na zápach kouře impregnovaný do stěn, nábytku a podlah použijte výborný Odstraňovač zápachu kouře Purodora. Čistí a neutralizuje zároveň. Přidejte ho do vody při běžném úklidu a doma budete cítit místo hutného pachu jemnou vůni citronu a borovice. Koupíte ho na eshopu Čistá pohoda
Většinu z nich můžete odstranit sami bez velkého zásahu. Jinak by vám měli poradit ve specializovaných centrech. Vynikající je např Mistr topič nebo Svět litiny
Plastová utěsněná okna, dveře, venkovní zateplení. To je častá situace, ve které kamna nebo krb kouří. Oheň v kamnech spotřebovává cca 10 metrů kubických za hodinu na jednu kilowatu výkonu. Tím může dojít k vyčerpání vzduchu a vzniku podtlaku v místnosti. Důsledek -stahování spalin do místnosti.
Řešením je buďto krátké větrání při každém přikládání nebo zavedení externího přívodu vzduchu. Někdy stačí upravit klapku digestoře, pokud vede ven. Stejně tak upravte poměr venkovního vzduchu při rekuperaci, aby vám jednotka neposlala spaliny do celého domu.
Těsnění se opotřebovává jako vše ostatní. Jeho výměnu nechte na odbornících. Problematické místo se dá najít jednoduše očucháním nebo pomocí plamene svíčky. Stejně tak by vás měl kominík při pravidelné roční revizi upozornit na problémy s netěsnostmi u komína.
Někdy najdete postupy, jak těsnění vyměnit, na stránkách výrobců, případně v diskusích. Vždy si ale zkontrolujte datum rady a ověřte si ji na jiném místě. To co platilo u určitého provedení komína před lety, se nemusí vyplatit u moderních řešení. Dobré rady najdete v poradně u Astra krby,kamna.
To je asi nejčastější příčina. Přikládejte až tehdy, kdy je na dně jen vrstva rudých uhlíků s malými plamínky. Aby vám nešel kouř domů, přikládejte takto:
Množství dřeva na jedno přiložení by vám měl poradit kamnář podle typu a velikosti vašich krbových kamen. Dřevo při přiložení rozmístěte po celém roštu, aby se rovnoměrně prohříval.
Dřevo do krbových kamen má být suché. Ideální je nechat ho schnout na otevřeném prostranství alespoň 2 roky. Čím větší polena, tím déle vysychají. Někdo si z něj vytvoří plot, nahoře se stříškou. Vítr už pak zařídí další.
Pokud si můžete vybírat, nejvýhřevnější je buk. Dub obsahuje hodně tříslovin a když je vlhký, v komíně dehtuje. Stejně tak dřeviny s vysokým obsahem pryskyřice jako je borovice nebo smrk. Dobrá je z hlediska kouře také bříza, javor a jiné náletové dřeviny, i když tolik nehřejí.
Rozhodně v kamnech nepalte odpadky a plasty. Zápachem by jste obtěžovali sousedy a v tomto případě pokud vám kouř jde domů, dobře vám tak.
Protože na některých krbových kamnech se dá vařit nebo alespoň ohřát čaj, udržujte horní plochu čistou. To se vám ostatně vyplatí i u pece, kachlových kamen a jiných rustikálních spotřebičů. Je to nejenom prevence požáru, ale hlavně nebudete dýchat zvířený prach po zatopení. Ideální je odsát prach vodním vysavačem. Mokrý prach nelétá, zbavíte se ho rychle a důkladně.
Pokud něco připálíte, uteče vám mléko z hrnce nebo poprskáte plotnu při smažení řízků, seškrábněte za horka zbytky jídla nějakou škrabkou mimo horkou plochu. Nikdy horkou plotnu nečistěte vodou nebo nějakým čistícím roztokem!
Až deska vychladne, vyčistíte ji směsí soli a octa, případně sodou v prášku.
Kouř se snažte co nejrychleji vyvětrat. Udělejte na chvilku průvan, ať nevychladnou stěny. Pokud to neuděláte, budete mít nejen žluté záclony, ale drobné částečky sazí a připálené mastnoty se zapijí do stěn a nábytku. Jestli nechcete každý rok malovat, větrejte.
Pokud nechcete nebo nemůžete otevírat okna, tak vzduch alespoň rychle přeperte Hylou. Do teplé vody v nádobě přidáte čajovou lžičku sody a necháte ji chvíli běžet. Soda pomůže spaliny, prach a saze stáhnout ze vzduchu a bude se vám dobře dýchat.
Na zápach kouře impregnovaný do stěn, nábytku a podlah použijte výborný Odstraňovač zápachu kouře Purodora. Čistí a neutralizuje zároveň. Přidejte ho do vody při běžném úklidu a doma budete cítit místo hutného pachu jemnou vůni citronu a borovice. Koupíte ho na eshopu Čistá pohoda