Stačí, když zasvítí sluníčko, a už ho vidíte. Poletující prach sněží na vaši domácnost. Když je nějaká čistička vzduchu, je ho méně, ale pořád ve vzduchu je. A při tom stačí tak málo, aby jste se prachu zbavily. Používat Hylu.
Vědci z okruhu Asociace pro enviromentální medicínu SIMA namodelovali matematický model běžného obýváku. Do modelu zahrnuli celou řadu faktorů, které ovlivňují proudění vzduchu a pohyb prachu v místnosti. Mimo jiné hladkost a teplotu stěn, ohřev vzduchu od spotřebičů a osob v místnosti, schopnost prachu ulpívat na vybavení domácnosti a řadu dalších.
Když měříte prašnost v místnosti, můžete si stanovit několik míst, kde budete průběžně zjišťovat množství usazeného prachu. Ideální je leštěný černý klavír nebo televize. Nebo můžete v nose nosit aparátek podobný harmonice a měřit množství zachyceného prachu. Případně máte nějaký laserový počítač částic prachu ve vzduchu.
Protože tyto metody vám neříkají, jak a kde různě velké částice prachu ve vzduchu proudí, jak se tam dlouho udrží a jak ovlivňují jejich pohyb lidé a spotřebiče v místnosti. A to právě CFD analýza umožňuje.
Koho metodika výpočtů opravdu zajímá, může si originální zprávu přečíst nebo stáhnout
PM znamená Particulate Matter – tuhé částice. V podstatě polétavý prach jedno z čeho. Škodí tím, že je vdechujeme do těla spolu se vzduchem. Číslo znamená velikost a také to, jak hluboko do těla nám při dýchání proniknou:
PM10 částice prachu menší než 10 mikrometrů. Jsou schopny pronikat do dolní části dýchacích cest
PM2,5 částice prachu menší než 2,5 mikrometr. Jsou schopny pronikat do průdušinek
PM1 částice prachu menší než 1 mikrometr. Jsou schopny pronikat do plicních sklípků a dále do krve
Nanočástice pronikají přímo do krevního řečiště dokonce i kůží a trávicím traktem
Trvalo to asi 10 minut od zahájení měření. Co z toho? Pokud je podlaha pokrytá nějakým “lapačem prachu” jako je třeba koberec, už na podlaze také zůstane. Stejně tak v záclonách nebo látkové sedačce.
Použití čističky vzduchu nebo jiného spotřebiče ze kterého proudí vzduch, jako je vysavač nebo čistička vzduchu, dobu usazování většího prachu PM10 prodloužilo. Navíc fakt, že se prach usazuje po místnosti znamená, že ho čističky vzduchu nemůžou zachytit.
Takže v místnosti stále je a může se opět dostávat do vzduchu. Hodně jsou jím ohroženy malé děti a zvířata, protože se z koberce zvedá jen do “psí “výšky.
Statické čističky vzduchu zajistí čistý vzduch v bezprostředním okolí čističky. Na prach jinde prostě nedosáhnou a musí čekat, až se nějaký dostane do vzduchu.
Testovaný přístroj HYLA EST do místnosti prakticky nevracel žádný prach. Co jednou nasál, už v něm zůstalo, protože pracuje na principu voda – samočistící rotační separátor typu DEFENDER. Tento typ separátoru dokáže ve vodě zachytit i mikročástice prachu PM0.1.
Jednoduše projedete místnost odshora dolů. Odsáváte prach z předmětů, které jsou nejvýše jako lustry, poličky a květiny a končíte podlahou.
Protože Hyla je pračka vzduchu, ke které je připojená hadice, tak prach nevíříte, ale opravdu odstraňujete. Navíc s ní jezdíte při úklidu po celé místnosti, takže máte čisto a čistý vzduch všude.
Do Hyly dáte čistou vodu, vůni podle libosti a necháte ji běžet v režimu praní vzduchu. Klidně si dělejte, co potřebujete, protože se sama vypne po 35 minutách. Budete pak s dětmi dýchat čistý, správně vlhčený a ionizovaný vzduch. Dýchání je rozkoš, ne utrpení.