Co dělá rotační separátor ve vodním vysavači? Jak poznáte, že máte doma ten nejlepší?

Separátor Hyla defender

Každá firma má svůj tvar separátoru patentovaný. Výrobci motorů do letadel , vodních vysavačů, čističek vzduchu, parních čističů se separátorem , ti všichni používají techniku rotačního separátoru na čištění vzduchu od prachu. Pouze Hyla má patent na samočistící rotační separátor.

voda rotační separátor defender

Separátor Hyla Defender má navíc zabudovanou unikátní vychytávku Deflection Shield -ochranný štít. Díky ní je schopen v mikrokapkách zachytit i částice velikostí odpovídající virům.

Největší výhodou filtrace pomocí rotačního separátoru v systémech čištění vzduchu je jeho nekonečná kapacita. Dokud se točí v dostatečných otáčkách, odseparovává – odděluje -prach nasávaný turbínou od vzduchu.

Odseparovaný prach ve vodních vysavači zachytává voda. Takže celkové množství prachu, které je vodní vysavač schopen z domácnosti odstranit, je dané schopností vody tento prach namočit a absorbovat. Proto je lepší využít přístroje s minimálně 4 litry vody. Víc vody zachytí víc nečistot.

Omezení čisticích systémů se separátory

Právě z omezené schopnosti vody smáčet a zachytávat prach plyne základní omezení vodních vysavačů. Tyto přístroje, bez ohledu na výrobce, nejsou určeny k úklidu velkého množství nesmáčivého prachu.

Co je nesmáčivý prach:

  • Stavební prach, prach z broušení sádrokartonu, prach z stavebních stěrek na podlahu apod.
  • Keramický prach
  • Hlína, písek
  • Saze, popel
  • Tonery do tiskáren

Důsledky vysávání nesmáčivého prachu

Separátor vodního vysavače s maticí k čištění

Jakmile se voda prachem nasytí, začne jemný prach procházet skrz separátor. Při opakovaném používání vysavače se separátorem na nesmáčivý prach se zanese vnitřek vysavače. Separátor samotný i turbína pod separátorem díky nánosu prachu přestanou být vyvážené. Vysavač začne být hlučný a může dojít k až poškození motoru.

Kde najdete separátor

Rotační separátor je naspodu motorové hlavy nad hladinou vody. Jeho umístění ovlivňuje celkovou účinnost vysavače. Nejlepší výsledky dává umístění ve středu nádoby bez límce okolo, protože dochází k optimálnímu namáčení odseparovaného prachu.

Umístění rotačního separátoru ve vodním vysavači schema

Různě tvarovaný spodek motorové hlavy někdy firmy nazývají statický nebo mechanický separátor, protože bývá doplněn mřížkou nebo síťkou. Je to pouze marketinkový trik, aby svoje vysavače mohli nabízet jako přístroje se separátorem. Stejně jako otevřený nebo zavřený separátor.

Princip separace (oddělování)

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rotační separátor je z fyzikálního hlediska rotující mřížka tvořená různě tvarovanými lopatkami. Velmi rychle se otáčí a z proudu vzduchu, který jde skrz separátor, odráží částice prachu.

Účinnost separátoru

Jeho účinnost je závislá:

  • Na hustotě lopatek. Čím je jich víc, tím je větší šance, že některá prach odrazí ven. Zároveň mezi nimi musí být dostatečné mezery, aby separátorem procházel silný proud vzduchu.
  • Na průměru separátoru. Čím je větší, tím je vyšší obvodová rychlost, ale také se zvětšují nároky na pevnost materiálu. Dnes většina firem používá separátory o průměru kolem 5 centimetrů.
  • Na otáčkách. Optimální je, při výše zmíněném průměru, 25.000 otáček za minutu. Některé přístroje umožňují jejich regulaci kvůli hluku, ale snížení otáček znamená výrazné snížení účinnosti separátoru.

Tedy čím větší mezery mezi lopatkami separátoru a čím pomalejší otáčky, tím více prachu se vám vrací do místnosti. V té chvíli vysavač ze vzduchu odstraní jen prach, který se rozpustí při probublání vodou, případně zachytí na výstupním hepa filtru.

Které separátory musíte čistit?

Poznáte je podle matice na vrcholu separátoru, většinou s drážkou a šestihranem pro lepší uvolnění. Výrobci si jsou vědomi toho, že prach prochází skrz separátor, většinou kvůli menšímu množství vody v nádobě nebo regulaci otáček. Obojí zvyšuje šanci průchodu prachu skrz separátor.

Jak často musíte separátor čistit

Podívejte se do návodu k obsluze.

Obchodník na to málokdy poukáže, protože to není informace vedoucí k prodeji. U některých je to po každém použití, u jiných po každém druhém nebo třetím. Zkontrolovat čistotu separátoru by jste ale měli alespoň jednou měsíčně.

1) Po vysávání matrací

V matracích je velké množství jemné kůže, která je mastná a tedy se hůř namáčí. To , co vás při ukázce dostane, je hnědošedá kaše v nádobě s vodou. Tento stav vody ale také znamená, že voda může být kůží přesycená a ta prochází skrz separátor. To zjistíte po odšroubování separátoru.

2) Po každé, když vysavač někomu půjčíte

Pokud používáte vodní vysavač doma delší dobu, máte doma prachu méně. Když ho půjčíte, běžte s ním. Vy si dáte kafe a váš kamarád vysává. Jakmile vidíte, že je voda špinavá, nechte ho vodu vyměnit. Jinak si ho při vrácení vždy zkontrolujte.

Také si tak ověříte, jestli je právě zakoupený vodní vysavač nový. Pod separátorem nebo na výfuku by neměl být žádný prach.

Nejlepší je samočistící separátor Hyla defender ( čti difender)

separátor vodní vysavač hyla defender
Všimněte si hustoty lopatek – spolu s 25.000 otáčkami za minutu neprojde téměř nic

Samočistící separátor má od roku 2000 patentovaný Hyla a jiný výrobce nevymyslel lepší.

Je schopný oddělovat ze vzduchu částice velikostí na úrovni virů a to po celou dobu životnosti Hyly – tedy nejméně 20 let, pokud dodržíte postup z návodu k obsluze.

Samočistící separátor neznamená, že si ho čistíte sami. Je zkonstruován tak, aby se jste se ho jako uživatelé nemuseli dotknout.

Samočistící funkce spočívá v tom, že lepivý prach, který se u jiných separátorů zachytává uvnitř, se dočasně zachytí na venkovní hraně lopatičky separátoru. Jakmile vrstvička dosáhne kritické váhy, při stálých vysokých otáčkách se oddělí a zapere do vody.

Při vysávání běžného domácího prachu se k samočistícím separátoru prach ani nedostane, protože Hyla využívá gejzírový efekt smáčení prachu. Proud vzduchu v nádobě při průchodu vodou dostane tvar gejzíru, v jehož středu se točí separátor. Takže separátor odráží směs prachu s vodou, která ho omývá a čistí.

Magnetický motor Hyly drží stálé optimální otáčky pro maximální účinek čištění, takže bez hepa filtru na výstupu vám vrací do bytu prakticky čistý vzduch.

Ať se vám s Hylou dobře dýchá.

hylacz
O Hyle nás píše celý tým. Zkoušíme, co a jak se dá s hylou dělat. Máš dobrý nápad co s Hylou dělat a chceš se přidat? Napiš nám.