Categories: Zdraví

Objevila jste u dětí alergii na plíseň? Takhle jim pomůžete.

Alergie na plíseň se projevuje podobně jako senná rýma. Jen alergen, tj. spory a drobné části vláken plísní, se vzduchu vyskytují celoročně. V průběhu roku jen kolísá jejich koncentrace.

Naštěstí se dá doma množství dráždivého alergenu ve vzduchu jednoduše omezit.

Jaké příznaky vás varují při alergii na plísně

  • dítě má dlouhodobou vodnatou rýmu. Kvůli oteklé sliznici v nose často kýchá a dýchá otevřenou pusou.
  • často se u něj objevují záněty spojivek, má červené nateklé oči
  • trpí bolestí hlavy z ucpaného nosu a kýchání
  • dítě kvůli ucpanému nosu chrápe a trpí spánkovou apnoe
  • objevuje se červený ekzém v podkolenních a loketních jamkách

Příznaky neignorujte, protože časem mohou přejít až v chronický kašel nebo astma. Mohou být i spouštěčem lupénky. Kvůli nepoužívání nosu při dýchání se mohou objevit tzv. zadní rýmy, záněty uší a křivé zuby.

To samé platí i pro vašeho partnera, který navíc kvůli nemožnosti dýchat nosem při spánku příšerně chrápe. Podobné příznaky vyvolávají plísně i domácím mazlíkům, kočkám a psům. Trpí podobně jako lidé.

S čím se v případě plísně perete

Plísně mají v přírodě nesmírně důležitou funkci – likvidují i ty nejmenší kousky organického materiálu. Proto jsou schopné růst i na skle a obkládačkách. Patří k nižším houbám tak jako např. kvasinky. Produkují miliardy semínek-spor, která jsou doslova všude.

Tak jako houby v lese mají vláknité “podhoubí” vrostlé v podkladu a povrchová vlákna, která produkují miliardy miniaturních spor. Rostou kdekoli, kde mají příznivé podmínky. To znamená vyšší vlhkost a příznivou teplotu. Některé druhy snášejí i kyselé prostředí.

Co lidskému tělu u styku s plísní vadí:

  1. Vdechování velkého množství spor plísní a drobných částic jejich vláken
  2. Růst plísní přímo v kůži, případně v orgánech
  3. Mykotoxiny. To jsou látky produkované plísněmi zvláště v potravinách

Co způsobují jednotlivé druhy plísní se můžete dočíst třeba tady. Podstatné je co nejrychleji se plísní v bytě zbavit.

Postupy při likvidaci plísní

U některých budete potřebovat spolupráci zručného partnera, jiná uděláte sama.

Při stavebních úpravách jako je:

  • odvlhčení domu
  • kontrola stěn za skříněmi postavenými u chladných stěn
  • kontrola těsnosti potrubí ve stěnách
  • kontrola filtrů v rekuperační jednotce

Nechte vyniknout svého partnera.

Jak na to je popsáno v článku Jak odstraníte plíseň. Vodní vysavač, parní čistič, chemie?

Případně si podle článku uděláte seznam prací pro specializované firmy.

Kde najdete neviditelná ložiska plísní

1. Spíže a prostory, kde skladujete potraviny

Jako první zkontrolujte lednice a místa, kde skladujete potraviny. Cokoli má plíseň navrchu a není to hermelín musí pryč. Pamatujte, že co páchne jako plíseň, taky plesnivé bude.

Zákeřné jsou v tomto směru oříšky a suché plody. U nich zaplesnivění často poznáte až podle otoku na patře.

Zdi spíže zkontrolujte také, protože se vždy dělala na nejstudenějším místě v domě. Kvůli tepelným úsporám se navíc uzavírají větrací otvory a nebezpečí plísně je větší.

2. Při nákupu buďte trochu paranoidní

I když nakupujte pouze čerstvé jídlo v biokvalitě, může se lehce stát, že někde bude kousek plesnivý. Plísně jsou pak všude kolem, takže všechnu zeleninu a ovoce doma umyjte a nechte oschnout. Do vody přidejte trochu přírodní dezinfekce Aqufresh

3. Zkontrolujte vysavače, klimatizace, digestoře a filtry rekuperačních jednotek

Prostě všechny spotřebiče které mají filtry včetně čističek vzduchu a sušičky. Domácí prach obsahuje hodně jemného organického materiálu jako jsou šupinky kůže apod.. Prach se zachycuje na filtrech a při příznivé vlhkosti ho prorůstá plíseň. Během běžném provozu o ní často nevíte.

Ze všech spotřebičů, které vrací vzduch zpět do místnosti, je nejzákeřnější vysavač. Je v něm největší množství organického odpadu.

Protože jsou sáčky a filtry drahé, měníme je až při jejich úplném naplnění. Při provozu rozprašují miliardy spor a rozdrcených vláken plísní po celém bytě – typická vůně vysavače.

Proto hygienici doporučují měnit sáček po každém vysávání a filtry jednou za pět vysávání.

V tomto směru je nejlepší vodní vysavač Hyla. Má bezúdržbový samočisticí rotační separátor typu Defender, žádné filtry a nádobu na špínu hladkou bez míst, kde by se špína mohla zachytit.

Při každém úklidu nalijete vodu, po úklidu vylijete špínu rozpuštěnou ve vodě včetně spor plísní. Máte jistotu, že jste výrazně snížili množství prachu a dráždivých látek doma.

3. Nejdůležitější je kontrola plísní v ložnici

Voda v Hyle po vyklepání části matrace

V ložnici trávíme třetinu života. Bývá v nejklidnější části domu nebo bytu. Poklud jsou šatní skříně postavené u nejstudenější zdi, podívejte se za ně. Za velkými kusy nábytku vzduch neproudí, i když se v ložnici větrá. Proto se zde mohou se množit plísně.

Plísně za čas prorostou zády nábytku a mohou infikovat oblečení, které nosíte.

Druhým kritickým místem pro růst plísní v ložnici jsou matrace. Každou noc se do nich potíme a pokud nemají prodyšnou konstrukci, mohou plesnivět.

Jak správně udržovat matraci a lůžkoviny najdete ve článku Jak si kdo ustele, tak si lehne. Spěte sladce bez roztočů v matraci.

Při likvidaci plísně buďte opatrné a nekompromisní

Pokud jsou zaplísněné velké plochy, nebojte si pozvat specializovanou firmu.

  1. Vždy si vezměte rukavice a respirátor.
  2. To co vidíte je část plísně s miliardy sporami připravenými ke startu do vašeho bytu. Takže žádné foukání ani odsávání.
  3. Připravte si roztok s dezinfekcí, přinejhorším trochou bezbarvého alkoholu. Některé druhy plísní milují kyselé, takže ocet vyzkoušejte na malém kousku a uvidíte
  4. Při použití SAVA zajistěte dobré větrání. Chlor naleptává dýchací cesty a může alergii zhoršit.
  5. Povrch umyjete a usušíte jednorázovými ubrousky, které vyhodíte

Kdy můžete očekávat zákeřný nápor plísňové alergie, přestože vše děláte správně

Jsou nenápadné situace, kdy je dobré být ve střehu. Pokud se krátce po nich projeví u dětí výše uvedené příznaky, už budete vědět o co jde.

Otvírání chaty nebo chalupy po zimě

Zvlášť starší chalupy bývají po zazimování vlhké a zaplísněné. Pomůže důkladné vyvětrání průvanem za teplého dne. Všechny lůžkoviny, peřiny a matrace vynoste ven na sluníčko a nechte vyschnout. Nakonec je důkladně vysajte klepačem a Hylou s přídavkem dezinfekce.

Stejně se zařiďte, pokud přijedete do déle neobývané chaty, třeba na zimní lyžování. Vyhřejte ji a pak opakovaně rychle vyvětrejte. Jinak se výlet za zdravím může stát noční můrou.

Dcerka nebo kluk přinesou z ulice koťátko nebo štěňátko

Když se mu rozhodnete poskytnout nový domov (dětským očím se těžko odolává), tak jako první s ním navštivte veterináře. Mimo odčervení mu udělá i kontrolní stěry na plísně. Kočky i psi přenášejí plíseň microsporum canis, která je nakažlivá i pro lidi.

Taky průběžně kontrolujte výskyt blech a jiných vnějších parazitů. Ty jsou schopné dítě infikovat plísní také, tedy mimo pokousání.

Jak vytvořit zdravý domov pro psy a kočky se můžete dočíst v článku Nechcete chytit od domácího mazlíčka plíseň ? 5 jednoduchých rad pro děti a rodiče.

Doma nebo venku stoupne vlhkost

Stane se to když venku dlouho prší a je relativně teplo, nebo je doma hodně lidí na malém prostoru jako třeba při karanténě. Každý člověk denně odpaří cca půl litru vody, k tomu vaření a praní a nejednou se začne srážet voda na oknech.

To je pro plísně povel k růstu. Během krátké doby se extrémně zvýší množství spor ve vzduchu a mohou se objevit projevy alergie.

Při dlouhodobém deštivém počasí větrání nepomáhá. Plísně se samozřejmě namnoží i venku, takže by jste měli omezit i procházky.

Pomůže Hyla jako pračka vzduchu, protože bleskově stáhne ze vzduchu mix spor plísní a další mikroorganismů a zlikviduje je.