Pes je v Česku bezpochyby tím nejoblíbenějším domácím mazlíčkem. Zdaleka nedělá společnost jenom lidem žijícím na venkově. Psi patří i k městskému životu a nezřídka žijí se svoji rodinou i přímo v domě – anebo v bytě. Přestože pes v bytě budí značné emoce a rozporuplné názory, zkušenosti dokazují, že to jde. Spokojenost psa totiž nezáleží tolik na tom, kde pes žije, ale s kým žije…
Nezáleží tolik na velikosti psa jako na jeho požadavcích na pohyb. Nejde přitom o prostor bytu, kotce nebo zahrady, klíčová je ochota a schopnost chovatele dostatek pohybu psovi dopřát.
Zodpovědný chovatel si dokáže najít dostatek času na svého psa a bude si také vědomý všech úskalí, které pes žijící v bytě obnáší.
Zodpovědný chovatel bude přemýšlet ještě předtím, než si vůbec psa pořídí. Každý pes je jinak náročný na pohyb, jinak snáší život v uzavřeném prostoru nebo samotu, kterou chtě-nechtě v bytě zažívá v době, kdy je jeho rodina v práci nebo ve škole. Stěžejní roli přitom hraje povaha, kterou z velké části určuje plemeno psa. Povaha, resp. plemeno psa je pro chov v bytě mnohem důležitější než samotná velikost psa.
Čivava, jorkšírský teriér, pražský krysařík, pekingský palácový psík, mops, maltézáček, bišonek, japan chin, papillon… tato malá psí plemena se označují jako plemena pokojová. Pravdou je, že venku by tito psi obstáli jen těžko, zvlášť v zimě. Každý pes je však smečkové zvíře a bude více či méně potřebovat společnost. I střední či velká plemena mají své zástupce společenských psů, tedy psů, kteří obtížně zvládají život odděleně od své rodiny.
Konkrétní plemeno určuje nejenom přístup psa ke své smečce, ale také jeho aktivitu, požadavky na pohyb nebo náročnost výcviku. To vše je třeba zvážit, pokud se chystáte pořídit domů nějakého psa.
Není pochyb o tom, že s neposlušným psem se žije špatně, je pak jedno, zda jde o plemeno malé či velké.
Někdy jsou právě malá plemena méně ovladatelná, více uštěkaná a náchylnější k tzv. separační úzkosti, kterou v nich vyvolává samota. Výběr plemene je proto základem pro spokojené soužití psa a jeho rodiny.
Ať to bude jakýkoliv pes, vždy pro něho bude typická srst.
Pes v bytě přinese jistě mnoho radosti, ale zaručeně také způsobí nějaké škody. Pes se o sebe nepostará, to chovatel mu bude muset zajistit veškerou péči, také výchovu a výcvik. A nejenom to.
Pes se snadno stane největším ničitelem domácnosti.
Ničení nábytku se dá předejít důslednou výchovou psa. Pro psa je to způsob, jak zahnat nudu, tedy chovateli teoreticky stačí najít jinou podobu zábavy, vhodnější, třeba v podobě delší procházky, hry nebo psích sportů.
Pes je také často doma největším znečišťovatelem.
To platí i pro psa, který zásadně nevykoná potřebu jinde než venku. Stačí si jen představit návrat z venčení v době, kdy prší a je všude bláto. Vlhký hadřík zvládne mnohé, ale někdy to nezvládne dost rychle. Trpělivost se bude hodit.
Ať již půjde o psa dlouhosrstého či krátkosrstého, každý pes obměňuje srst, a to během celého roku. Klasická srst navíc dvakrát ročně líná. Se psem se stanou nedílnou součástí domácnosti také chlupy. A neocenitelným společníkem výkonný vysavač.
Vysávání a vyčesávání chlupů se v bytě s chlupáčem stane rutinou, rutinou, která zajistí čisto a útulno. Spokojenost chovatele, a tím i jeho psa, může nabídnout jedině kvalitní vysavač, ideálně vysavač, který myslí na všemožné druhy psích chlupů a poradí si se všemožnými materiály. Hladká podlaha, koberec ani čalounění nebude problémem, dokonce ani v případě těch nejpichlavějších a nejzákeřnějších chlupů, pokud budete mít při ruce výkonný vysavač a praktické nástavce k němu. Právě ty jsou typické pro vodní vysavač Hyla, nejlepší vysavač na psí chlupy.
Výhody vodního vysavače Hyla:
Vyzkoušejte vysavač, který dělá spokojené chovatele, a tím i jejich psy.