Jakmile člověk u doktora uslyší, že jeho potíže způsobuje alergie na roztoče nebo na kočku, jako první začne řešit úklid. Heslo dne – zbavte se alergenů. Ale jak ?
Jako první většina lidí vlétne do mobilu. V diskusích se nejčastěji setkáte se 3 druhy vysavačů. Jsou seřazeny podle pořizovací ceny.
Když už řešíte alergii, tak většinou uklízíte dražším sáčkovým vysavačem. Čím častěji ho používáte, tím více vidíte, že výkon není takový, jaký byl po nákupu. Bez ohledu na značku.
Každý vysavač kromě vodního vysavače se samočistícím separátorem má 3 kritické body, kde dochází ke ztrátě schopnosti vysávat nečistoty. Sáček, filtr před motorem a výstupní filtr. Pokud je jen jeden z těchto 3 bodů ucpaný, vysavač správně nefunguje. Jak dokázala anglická studie, pak už jen víříte alergeny do vzduchu.
Filtrace funguje stejně jako když doma cedíte vývar, aby byl čirý a dobře vám chutnal. V cedníku zůstane vyvařená zelenina, použité koření a maso. Na filtru zase stará kůže, mrtvé vlasy a drobky. Rozdíl je v tom, že zbytky z cedníku hned vyhodíte a cedník umyjete.
Proto můžete cedník s úspěchem opakovaně používat.Nic v něm nehnije. Jeho dírky nejsou ucpané starými zbytky. Na rozdíl od filtru ve vysavači, kam přidáváte další a další vrstvy organického odpadu, až dojde k jeho úplnému zalepení.
Tento odpad samozřejmě plesniví a žijí (a kálejí) v něm roztoči. Při úklidu skrz tuto vrstvu proudí vzduch zpátky k vám do bytu. Větší kousky zůstávají na filtru, menší procházejí dírkami filtru spolu se vzduchem. Bohužel procházejí většinou právě alergeny vytvořené ve vysavači -jsou nejmenší a přímo na filtru.
Opravdu si chcete přidávat alergeny do vzduchu ?
Nejčastějším materiálem při výrobě sáčků je speciální papír nebo tkanina.
Výhodou tkaniny je její měkkost. Při práci se různě deformuje a tím se uvolňují ucpané dírky. Propustí proto více alergenů a jemného prachu, jak je vidět na obrázku.
Sáčky mohou mít několik vrstev, takže např 7-násobná filtrace znamená jen tlustší pytlík ve vysavači.
Motorový filtr najdete hned za sáčkem. Slouží jednak jako pojistka pro případ protržení sáčku a za druhé na zachycení velkých kousků, které prošly netěsnostmi kolem ucpaného sáčku.
Bývá z řídké tkaniny, po půl roce vysávání může vypadat jako ten na obrázku. Většinou o něm ani nevíte, natož aby jste ho pravidelně měnily.
Výstupní filtr má zachytit i ty nejjemnější alergeny, co prošly vysavačem. Podle reakce vašeho alergika víte, že tomu tak není.
HEPA filtr neboli High Efficiency Particulate Air filter byl původně vyvinutý pro NASA a velmi čisté prostory nemocnic. Když je nový, dokáže zachytit většinu alergenů.
Obvykle ale vypadá jako na obrázku. V této podobě :
Bezsáčkové vysavače využívají pro záchyt hrubých nečistot tzv cyklónového efektu. Proud vzduchu s prachem je nasměrován šikmo na stěnu plastové nádoby, kde se velké kousky prachu zbrzdí a shromažďuje se na dně většinou průhledné nádoby.
Tím se odstraní jeden ze tří kritických bodů vysavačů – sáček. Ostatní dva – motorový filtr a HEPA filtr – zůstávají.
Sestavou několika cyklónů po sobě může dojít až k vyloučení filtru na hrubé nečistoty, vysavač se ale velmi špatně udržuje.
U bezsáčkovývh vysavačů výrobci doporučují výměnu HEPA filtru 2x častěji než u klasických sáčkových vysavačů.
V případě jeho ucpání se vysavač chová jako motor auta, když mu ucpete výfuk bramborou a neuklízí.
Bez ohledu na značku fungují jako popelnice s větrákem. Domácí prach obsahuje velké množství organického materiálu jako šupinky kůže, vlasy, drobky, mrtvý hmyz, plísně a roztoči.
Všechno je týdny uloženo v sáčku a na filtrech vysavače.
Stejně jako v popelnici dochází k rozkladu, hnití a plesnivění. A při úklidu skrz tenhle kompost foukáte vzduch zpátky do svého domova. Tohle fakt není vysavač na roztoče.
Průměrný vysavač s HEPA filtrem stojí zhruba 5.000,- Kč a jeho životnost je 3 roky. Běžná frekvence úklidu při domácí alergii je jednou za 3 dny. Pokud postupujete podle doporučení hygieniků, za měsíc spotřebujete 10 sáčků a 2 motorové filtry. Když nakupujete ty nejlevnější 25 Kč za sáček, bude vás provoz vysavače stát 250 Kč měsíčně na sáčkách a zhruba 100 Kč za 2 filtry po 50,- Kč. Jednou za půl roku pořídíte HEPA filtr za 800,- Kč.
Za spotřební materiál tedy dáte 5.800,- Kč ročně + 1.666,- Kč za 1/3 ceny vysavače. To je 7.466,- Kč ročně. Za 20 let je to tedy 149.320,- Kč
Pořiďte si Hylu. Hyla je vodní vysavač s rotačním samočistícím separátorem. Nemá v sobě žádné sáčky, filtry ani jiná kritická místa. Prakticky vše, co vysajete, Hyla zapere do vody a se špinavou vodou se alergenů definitivně zbavíte.
Nemusíte nic měnit, jen nalijete vodu a vychutnáte si čistý vzduch bez alergenů.
Rozhodněte se pro klidný spánek na čisté matraci, podlahu bez prachu a svoji zdravou rodinu.