Praní koberce. Tepování koberce. 5 důležitých rad, aby jste to doma v pohodě zvládly.

Kdy je potřeba prát koberce

Ideálně nikdy. Každým namočením dochází k uvolňování vláken z osnovy a snižuje se životnost koberce. Praní se nemůže vyhnout, když:

  • po celém koberci se rozlilo něco špinavého nebo páchnoucího
  • je pokrytý různě starými skvrnami neznámého původu
  • jsou v něm vyšlapané cestičky, se kterými si ani klepač neporadí
  • je cítit po starém psu nebo si ho pravidelně značkuje kocour
  • blíží se Vánoce nebo Velikonoce a žena rozhodne

Co si tutově zjistěte před praním koberců. Důležité otázky, bez odpovědí ani nezačínejte.

Co je pod kobercem

Beton, dlažba, lino nebo dřevěná podlaha? Počítejte s tím, že koberec bude aspoň den schnout. Nezničí se podlaha pod kobercem? Nemůže podklad začít plesnivět? Neproteče špinavá voda k sousedovi pod vámi?

Stará rozeschlé parkety praní koberců

Speciálně staré nelakované parkety umí překvapit. Nejen že se po namočení dokážou pěkně vyboulit, ale mohou i příšerně páchnout.

V jejich rozeschlých spárách je nashromážděné množství starých organických nečistot, které po namočení příšerně a dlouho páchnou .

Někdy pomůže přimíchat do šamponu bakteriální dezinfekci, ale celkově je to nepříjemný zážitek.

Z čeho je koberec vyrobený

Většina současných koberců snáší občasné namočení dobře. Výrobci používají různé způsoby ochrany , aby se běžné nečistoty nedostali dovnitř do kobercového vlákna. To vám ušetří množství saponátu i práce.

Vlněné koberce nebo koberce z přírodních vláken se nemají prát vůbec. Mezi ně patří i orientální koberce, které občas při namočení pouští barvu.

Jaký postup a čistící prostředek doporučuje výrobce

šampon na praní koberců a sedaček Hyla biologicky rozložitelný, koncentrát

Tady není prostor pro chyby. Šampon na koberce pro tzv. strojní praní musí být nepěnivý, biologicky rozložitelný a nesmí způsobovat změny barvy a struktury koberce. Vyzkoušejte si ho předem na kousku, který není moc vidět.

Biologicky rozložitelný má být proto, že ho často v koberci dost zůstane po nedokonalém promytí koberce. Suché zbytečky šamponu se uvolňují do vzduchu, kde je pak hodně dlouho dýcháte. Spolu s dalšími organickými těkavými látkami z čistících prostředků (VOC) zbytečně zhoršují prostředí ve vašem domově.

Sada na praní a tepování kobreců a čalounění Hyla Nimbus menší

Vyberte si správný vysavač na praní koberců

Jestli si chcete opravdu ulehčit práci, tak koberec vysajte velmi pečlivě na sucho. Ideálně elektrickým klepačem. Suchá špína jde z koberce lépe než když ji namočíte, rozpustíte a pak skrz koberec vycucáváte zpátky.

Hyla vám praní výrazně ulehčí

Příprava před praním koberce

Voda po vysání koberce nasucho klepačem
Voda v Hyle po vysátí koberce nasucho

Pokud už máte dokonale koberec vyklepaný nasucho, předčistíte si jednotlivé fleky a velmi špinavá místa.

Mohlo by se vám stát, že je po namočení celého koberce nenajdete a objeví se znovu po uschnutí. Nebo se rozpliznou do velkého fleku.

Pokud víte, z čeho fleky jsou, použijte příslušené čistidlo. Když ne, použijte saponát na praní koberce. Více o odstraňování čerstvých fleků si přečtete tady.

První navlhčení koberce

Celý koberec zastříknete vodou se šamponem na praní koberců zhruba ze 30 centimetrů a necháte cca 10 minut působit. Tím se uvolní povrchové nečistoty. Prací nástavec také po vlhkém koberci lépe klouže a nenadřete se tolik.

Praní koberce

tepovani kobercu whisky

Pohybem podlahové hubice zpracováváte koberec, čistící roztok opakovaně vstřikujete pod tlakem mezi vlákna a odsáváte špínu.

Tahle část práce je o trpělivosti a určitém grifu. Nespěchejte, špína se rozpouští určitým tempem. Klidně použijte teplou vodu.

Při kartáčování střídejte místa (Hyla hubice umožňuje i kruhový pohyb), dokud nejste s čistotou koberce spokojeni

Vyprání čistou vodou

Velmi důležitá fáze. Je podobná máchání při praní prádla.

Koberec proplachujete čistou teplou vodou tak dlouho, dokud vám odsávaná voda nepřestane pěnit a je relativně čistá. Tahle část praní je velmi důležitá. Zbytky saponátu v koberci způsobují “lepení” vláken koberce a opětovné rychlejší zašpinění.

Příslušenství na praní koberců a tepování sedaček Hyla Nimbus

Protože šampony na koberce jsou většinou silně zásadité, přidejte do vody víčko octa. Tím oživíte barvy a koberec vydrží déle hezký.

Vysušení koberce

 Vysávat, vysávat, vysávat. Někdo vysává hned při nástřiku a propírá koberec povrchově. Ale i tak zůstane koberec několik hodin vlhký.

Pro praní koberců si proto vyberte buďto horké letní dny, kdy na sušení uděláte průvan, nebo naopak zimu, kdy se topí a je velmi suchý vzduch.

Tepování koberce se dá dělat i bez extraktoru nebo vysavače

Tepování koberce

Klasické tepování, tak jak ho znali naši rodiče, se dělalo rýžákem a mýdlem. Pěkně zakleknout a a kruhovým pohybem drbat.

Jeho nevýhodou je velké množství vody, kterým koberec musíte vypláchnout, dlouhá doba sušení a velký prostor, který na to potřebujete.

Kusové koberec můžete v létě tepovat venku. V zimě se dá tepovat na sněhu, občas někdo používá i kyselé zelí.

Tepování v podstatě dělají i specializované firmy pomocí silných extraktorů a ve speciálně upravených prostorách.

Potřebujete prát koberce alespoň 2x do roka? Hyla Nimbus tepování bez námahy.

hylacz
O Hyle nás píše celý tým. Zkoušíme, co a jak se dá s hylou dělat. Máš dobrý nápad co s Hylou dělat a chceš se přidat? Napiš nám.